En Sıcak Konular

OBAMA USAME BİN LADİN'İN CESEDİNE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN SON NOKTAYI KOYDU

5 Mayıs 2011 11:01 tsi
OBAMA USAME BİN LADİN'İN CESEDİNE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN SON NOKTAYI KOYDU ABD Başkanı Barack Obama, hafta başında öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in cesedine ait fotoğrafların yayımlanıp yayımlanmayacağı tartışmalarına son noktayı koydu.

ABD Başkanı Obama son sözünü söyledi

ABD Başkanı Barack Obama, hafta başında öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in cesedine ait fotoğrafların yayımlanıp yayımlanmayacağı tartışmalarına son noktayı koydu.

Obama, fotoğrafların El Kaide’nin propaganda malzemesi olmaması için yayımlanmayacağını açıklarken, Beyaz Saray yetkilileri de Pakistan’da düzenlenen operasyon hakkında yeni bilgiler vermeyebileceklerini ifade etti.

Obama, bin Ladin’in cesedine ait fotoğrafların yayımlanmaması kararının “küresel boyutta istenmeyen etkilerin oluşmasını önlemek” için aldığını belirtti. CBS News kanalına açıklama yapan Obama, fotoğrafların “şiddet veya propaganda aracı olmadığını ve fotoğrafların hatıra niyetine teşhir edilemeyeceğini” söyledi.

CIA Başkanı Leon Panetta Salı günü bin Ladin’e ait operasyon sonrası fotoğrafların nihayetinde kamuoyuna sunulacağını söylemişti. Obama ve Panetta’nın birbiriyle çelişen açıklamaları, ABD yönetimindeki üst düzey yetkililerin arasında görüş ayrılıkları olabileceği düşüncesini doğurdu.

Operasyon hakkında ortaya çıkan yeni bilgiler, bin Ladin’in kaldığı malikâneye yapılan baskının çok hareketli ve kanlı değil, aksine oldukça kolay gerçekleştiğini öne sürüyor. Yeni bilgilere göre, 20 SEAL özel harekatçısı bin Ladin’i koruyan bir avuç adamı kısa zamanda etkisiz hale getirmeyi başardı. Obama yönetimi, malikâneden açılan tek ateşin, operasyonun başlarında bin Ladin’in kuryesi Ebu Ahmed El Kuveyti’den geldiğini belirtti. SEAL ekibi, misafir evindeki Ebu Ahmed’i ve bir kadını öldürdükten sonra bir daha hiç ateş açmadı.

Bu bilgiler de Salı günü Pentagon ve Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney’in açıklamalarıyla çelişiyor. Carney, bin Ladin malikânesine düzenlenen 40 dakikalık operasyon boyunca “çatışmaların yaşandığını” söylemişti. CIA Başkanı Panette ise Salı günü PBS kanalına verdiği röportajda, “Komandolar bin Ladin’in bulunduğu odaya giderken çatışmalar yaşandı” dedi.

Obama yönetiminden yetkililer, operasyonu yürüten SEAL ekibinden alınan geri bildirimlerin “kendilerine ulaşmasının zaman aldığını”, bu yüzden yapılan resmi açıklamanın değiştirildiğini savundu. Ayrıca, “komandoların operasyonun başında ateşe maruz kalması nedeniyle malikânedeki herkesin silahlı olduğunun zannedildiği” ifade edildi.

 

Kaynak: GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/abd-baskani-obama-son-sozunu-soyledi/375367/30/Dunya}

 Bu haber 589 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,026 µs