En Sıcak Konular

ODATV'DE BULUNAN BELGELERE BİLİRKİŞİ RAPORU

9 Nisan 2011 11:52 tsi
ODATV'DE BULUNAN BELGELERE BİLİRKİŞİ RAPORU Boğaziçi Üniversitesi, Odatv bilgisayarlarında bulunanan tartışmalı belgelerle ilgili bir bilirkişi raporu hazırladı.

Tartışmalı belgeye bilirkişi raporu!

Davanın kaderini değiştirebilir

Boğaziçi Üniversitesi, Odatv bilgisayarlarında bulunanan tartışmalı belgelerle ilgili bir bilirkişi raporu hazırladı.

Soner Yalçın’ın avukatı Feza Yalçın’ın başvurusu üzerine hazırlanan raporda "Dosyaların virüs ya da Truva atı aracılığı ile yaratılıp silinmiş olması ihtimali büyüktür” denildi.

Odatv'nin yayınladığı raporda şu ifadelere yer verildi:

“Bilgisayar dosyalarının/belgelerinin hemen aynı anda yaratılmış ve silinmiş olması normal bir durum değildir. ST3120827AS_4MS1TF89 seri numaralı hard disk imajından alınan belgelerin aynı tarih ve zamanda yaratılıp silindiği görülmektedir. Bu tabloda dikkat çeken nokta, dosyaların aynı tarih ve zamanda bir dakikalık bir zaman içinde silindiğidir. Diğer dosyalara bakıldığında bunların en azından yaratılış ve siliniş tarihleri arasında dakikalar ve bazen de saatler düzeyinde farklar vardır. Normal olarak bir dosya yaratıldıktan sonra, üzerinde belli işlemler yapılıp ya başkasına gönderilecek ve silinecek ya da işlemlerin boşuna yapıldığı anlaşıldığı için çöpe atılacak fakat her halükarda bu işlemler arasında dakikalar geçecektir. Dosyaların aynı zamanda, bir dakikalık bir zaman dilimi içinde yaratılıp silinmesi normal bir bilgisayar kullanımına işaret etmemektedir. Böyle bir durumda dosyaların virüs ya da Truva atı aracılığı ile yaratılıp silinmiş olması ihtimali büyüktür.”

Odatv avukatları raporu mahkemeye bugün sundular ve müvekkillerinin tahliyesini talep ettiler.

Bilindiği gibi, Odatv bilgisayarlarında bulunan "Ulusal Medya 2010" isimli belgede Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy gibi davaların boşa çıkarılması, sulandırılması ve kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırılması için neler yapılması gerektiğinin anlatıldığı iddia ediliyordu. Bilgisayarlarda bulunan bir başka tartışmalı belge ise, daha sonra Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan gazeteci Ahmet Şık'a ait "İmam'ın Ordusu" isimli kitabın taslağıydı.

 

Kaynak: GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/tartismali-belgeye-bilirkisi-raporu/369946/1/Gundem}Bu haber 484 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,969 µs