En Sıcak Konular

''BİR KAÇ HAFTA SONRA TÜRKİYE KARIŞACAK'' İDDİASI

28 Mart 2011 18:09 tsi
''BİR KAÇ HAFTA SONRA TÜRKİYE KARIŞACAK'' İDDİASI BDP Muğla İl Başkanı Mehmet Polat, sivil itaatsizlik eylemlerini önümüzdeki günlerde Bodrum, Milas ve Muğla’da da başlatacaklarını belirterek, "Türkiye birkaç hafta içerisinde Suriye ve Ortadoğu ülkeleri gibi karışacak" dedi.

'Birkaç hafta içinde Türkiye de karışacak!'

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’nde BDP tarafından düzenlenen Kürtçe Dil Kursu’nu tamamlayan ve aralarında bir Fransızın da bulunduğu 25 kişiye Kürtçe ’teşekkürname’ (Spasname) verildi. Kursa katılarak belge alan BDP Muğla İl Başkanı Mehmet Polat, sivil itaatsizlik eylemlerini önümüzdeki günlerde Bodrum, Milas ve Muğla’da da başlatacaklarını belirterek, "Bu eylemlerde asla şiddetin içerisinde yer almayacağız. Bu uyarılar sondur. Aksi takdirde Türkiye birkaç hafta içerisinde Suriye ve Ortadoğu ülkeleri gibi karışacak" dedi.

BDP Bodrum İlçe Teşkilatı tarafından Ocak ayında başlatılan Kürtçe Dil Kursu 1. Eğitim Bölümü’nü bitiren 25 kişiye ilçe binasında Spasname (Teşekkürname) verildi. Törende konuşmaların tamamı Kürtçe yapıldı. Eğitmen Gökhan İmer tarafından verilen kursa, Bodrum’da 25 yıldır yaşayan Fransız Marion Fieldel, belgesel film yönetmeni Şehbal Şenyurt, BDP İl Başkanı Mehmet Polat ile ilçe başkanı İdris Danışlı da katılarak belge aldı. Verilen belgenin üst kısmında TZP (Tewgeron Zimane Perwer Kurdi-Kürtçe Dil Eğitim Hareketi) amblemi, alt bölümünde sağda Eğitim Meclisi Sorumlusu (Berpirsae Meclisa Perwerdahiye) Mevlüt Aykoç’un imzası ve mühür yer aldı.

’TÜRKİYE DE KARIŞACAK’

Belgeler dağıtılmadan önce bir konuşma yapan BDP Muğla İl Başkanı Mehmet Polat, sivil itaatsizlik eylemlerini bir barış ve kardeşlik projesi olarak gördüklerini belirterek, eylemlerin önümüzdeki günlerde Bodrum, Milas ve Muğla’da da başlayacağını söyledi. Polat, şöyle konuştu:
"Bu eylemlerin amacı, Kürt toplumunun özünden uzaklaşmaması, kendi dil ve kültürlerinde eğitim yapmalarını sağlamak. Bu eylemlerde asla şiddetin içerisinde yer almayacağız. Bu uyarılar sondur. Aksi takdirde Türkiye birkaç hafta içerisine Suriye ve ortadoğu ülkeleri gibi karışacak. Bakın sırayla başladı ve Arap ülkelerinden bize doğru geliyor, bugün Suriye’de oluyor, iki gün sonra İran’da ardından Türkiye. Programda var. Biz bu olayların önüne geçmek için siyasilerimizden, aydınlarımızdan, barışı isteyen sivil toplum örgütlerimizden duyarlılık bekliyoruz. Bu nedenle sivil itaatsizlik projesinin bölünme değil daha çok kaynaşma projesi olarak algılanması gerekir. Biz kan dökmeden, gelen cenazelerin önüne geçmek için panzerlerin önüne geçeceğiz, ancak insanlar ölmesin, bu nedenle bu eylemlerde şiddete tamamen karşıyız, üzerimize panzerler de gelse, silahlarla da gelseler biz kesinlikle karşılık vermeyeceğiz."

ANA DİLDE SAVUNMA HAKKI

Kurs eğitmeni Gökhan İmer de, Kürtçe kursların halen 12 ilde devam ettiğini ve hızla tüm Türkiye’ye yayılacağını belirtti. Amacın ana dilin yokolmasını önlemek olduğunu savunan İmer şöyle konuştu:
"Bugüne kadar Kürtçe eğitim yapılmasına izin vermeyenler, toplumların gerilmesinden başka bir iş yapmadılar. TRT’de kürtçe programlar yapılıyor. Ancak hala eğitim fırsatı verilmiyor, ifade vermeler engelleniyor. Son olarak KCK davasında insanlarımızın kendi ana dillerinde ifade vermeleri engellendi. Bu nedenle Kürtçenin yayılması için ülkenin her yerinde bu gelişimi hızlandıracağız."

FRANSIZ KADINA DA KÜRTÇE BELGE

25 yıldır Bodrum’da yaşayan Fransız Marion Fieldel, kursun diğer bölümlerine de katılacağını söyledi. Belgesel film yönetmeni Şehbal Şenyurt ise dil ve kültürlere yönelik yasaklamaların yarar yerine zarar getirdiği belirterek, "İnsanların kendi ana dillerinden mahrum edilmesi gerçekten büyük bir acı. Bu topraklarda bugün 7- 8 dili biliyor olabilirdik. Oysa bugün sadece tek bir dile mahkum bir toplum haline geldik. Kursa katılarak Kürt arkadaşlarımıza destek vermek istedim" dedi.
Konuşmaların ardından katılımcılara belgeleri verildi.

 

Kaynak: GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/birkac-hafta-icinde-turkiye-de-karisacak/367738/9/Siyaset}

 Bu haber 972 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,628 µs