En Sıcak Konular

DÜNYA ''BUĞDAY'' ÜRETİMİ TALEBİ KARŞILAYACAK DURUMDA DEĞİL

26 Mart 2011 10:08 tsi
DÜNYA ''BUĞDAY'' ÜRETİMİ TALEBİ KARŞILAYACAK DURUMDA DEĞİL 2010 yılında dünyada hububat üretiminde görülen düşüş ve talep artışının etkisiyle dünya hububat sıkıntısıyla karşı karşıya.

Petrolden sonra buğday mı?

Artan talep ve kötü hava koşulları dünyada buğdayı vurmaya devam ediyor. AB ve Rusya'dan sonra ABD'de de zor durumda. 405 hektarlık buğday alanının yüzde 75'ini sulayan David Cleavinger, "Zarar görüyoruz, gelecek haftalarda eğer biraz yağmur almazsak dibi göreceğiz" dedi.

2010 yılında dünyada hububat üretiminde görülen düşüş ve talep artışının etkisiyle dünya hububat sıkıntısıyla karşı karşıya.

Başta AB ve Rusya olmak üzere dünya buğday devir stoklarının 13 milyon tonluk düşüşle 185 milyon ton seviyesinde görülmesinin ardından rahat bir seviyede kalması beklenen ABD stoklarında da sıkıntı yaşandığı belirtildi.

Teksas'ta yaşanan 44 yılın en korkunç kuraklığının buğdaya zarar verdiği ve çiftçileri sığır sürülerini azaltmaları konusunda zorladığı bildirildi.

Devlet İklimbilimcisi John Nielsen- Gammon, Amerika'nın en büyük büyükbaş üreticisi ve en büyük ikinci buğday üreticisi olan Teksas'ın, 1967 yılından beri en az yağış aldığını ve özellikle buğday stoklarında düşüşe geçtiğini belirtti.

ABD'de kuru şartların Oklahoma, Kansas ve Kolorado'ya uzanarak mahsulleri kesebileceği korkusu yaşanıyor. Tarımsal ürünlerde vadeli sözleşme alım ve satımlarında dünyanın bir numaralı ticaret borsası Chicago Ticaret Borsası'nda buğday vadeli sözleşmeleri geçen yıl yüzde 50'ye çıkmış, Rusya'daki kuraklık ve Avusturya'daki selin verimi kesmesiyle gıda fiyatları kabarmıştı.

405 hektarlık buğday alanının yüzde 75'ini sulayan David Cleavinger 'Zarar görüyoruz, gelecek haftalarda eğer biraz yağmur almazsak dibi göreceğiz. Beklemeye çalışıyoruz fakat bu ortamda sağanağın yerini tutacak bir şey yok'dedi.

TÜRKİYE NE DURUMDA?

Bakanlar Kurulu , dünya buğday fiyatlarının artması üzerine, yurtiçi piyasada fiyat artışı hareketlerini baskılamak için, buğday ve yulaf ithalatında gümrük vergisini Mayıs ayına kadar yüzde 130'dan yüzde sıfıra düşürülmesine ilişkin karar vermişti.

Buğday ithalatında gümrük vergilerinin sıfırlanması ile yurtiçinde stokta ürün tutan ve fiyat artırma eğiliminde bulunan kesimlere ürünlerini satışa çıkarmaları konusunda mesaj verildiğini belirten yetkililer "uluslararası piyasadaki maliyetler nedeniyle, girişimcilerin, hasat döneminde daha düşük fiyattan alacağı bir ürünü daha yüksek bedel ödeyerek stoklama eğilimine giremeyeceğine" işaret etmişti.

 

Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ {http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=19458}

 

 


 Bu haber 1,141 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,299 µs