En Sıcak Konular

HÜCREDE ''BASILMAMIŞ KİTAP'' ARANDI

25 Mart 2011 23:50 tsi
HÜCREDE ''BASILMAMIŞ KİTAP'' ARANDI ‘İmamın Ordusu’ adlı kitabın taslağı, Ahmet Şık’ın Silivri Cezaevi’ndeki hücresinde de arandı

Hücrede ‘basılmamış kitap’ arandı

‘İmamın Ordusu’ adlı kitabın taslağı, Ahmet Şık’ın Silivri Cezaevi’ndeki hücresinde de arandı

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Ahmet Şık’ın tamamlayamadığı “İmamın Ordusu” adlı kitabın taslağının, Silivri Cezaevi’ndeki hücresinde de arandığı ortaya çıktı. Şık’ın piyasa çıkmayan kitabı için İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karara ilişkin tartışmalar sürerken, Şık’ın yayınevine, eşine, arkadaşlarına ve avukatlarına tebligat imzalatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Silivri Cezaevi’ne de aynı tebligatı gönderdiği anlaşıldı. Savcılığın talimatı doğrultusunda, Silivri 2 No’lu Cezaevi 8 Üst 9 No’lu odada kalan Şık, Milliyet muhabiri Nedim Şener ve OdaTv temsilcisi Doğan Yurdakul’un odasında ve ortak yaşam alanlarında arama yapıldığı öğrenildi. Şık, Şener ve Yurdakul’a da “kitabın nüshasını bulunduranların suç işleyeceği”ne yönelik tebligatın yapıldığı, bu duruma tutuklu gazetecilerin “Elinde nüsha olmadan, kitapla suçlanan Şık nasıl savunma yapacak?” şeklinde tepki gösterdiği bildirildi. Arama sonunda, 3 gazetecinin tutulduğu odada kitap nüshasının bulunmadığı anlaşıldı.
Alınan bilgiye göre, İstanbul Başsavcılığı, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “İmamın Ordusu” adlı kitap için verdiği el koyma kararından sonra Şık’ın eşine, yayınevine, arkadaşlarına ve avukatlarına imzalattığı tebligatın bir örneğini Silivri Cezaevi’ne gönderdi.
Cezaevi yönetimi, sabah 10.00’da tebligatı imzalatmak ve kitap nüshasının bulunup bulunmadığını aramak için harekete geçti. Şık, Şener ve Yurdakul’un kaldıkları odaya saat 10.00’da arama amacıyla girildi. Cezaevi müdürü ve gardiyanlar; Şık, Şener ve Yurdakul’un kaldıkları odada ve ortak kullandıkları alanda arama yaptı. 3 gazeteciye, savcılığın, kitabın nüshasını bulunduranların suç işleyeceğine yönelik tebligatı da imzalatıldı. Arama sonunda, odada ve ortak yaşam alanında kitap nüshası ya da kitabın içinde yer alan materyaller bulunamadı. Aramaya Şık, Şener ve Yurdakul’un tepki gösterdiği öğrenildi.

Nasıl savunma yapsın?
Yapılan aramayı, dün cezaevine gelen avukatlarıyla ayrı ayrı paylaşan 3 gazeteci, kendilerine de tebligat yapıldığı bilgisini verdi. Şener, Şık’ın, tutuklanmasına gerekçe gösterilen kitabının nüshası olmadan nasıl savunma yapacağını sordu. Arama sırasında kaba bir davranışla karşılaşmadıklarını söyleyen gazeteciler, buna karşılık koşullarının ağırlaşmasından ve savunma haklarının kısıtlanmasından endişe duyduklarını kaydetti. İmzaladığı tebligata göre; Şık, savunma amacıyla bile olsa, piyasaya çıkmayan kitabıyla ilgili bir materyali bile elinde bulunduramayacak. Bulundurursa, mevcut suçlamalara ek olarak, Ergenekon’a yardım gerekçesiyle de suçlanacak.(GÖKÇER TAHİNCİOĞLU-Milliyet)

 

Kaynak: MİLLİYET GAZETESİ {http://www.milliyet.com.tr/hucrede-basilmamis-kitap-arandi/siyaset/haberdetay/26.03.2011/1369194/default.htm}Bu haber 738 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,756 µs