En Sıcak Konular

TÜRKİYE ''KARAGÜN DOSTUNU'' SIRTINDAN VURDU

24 Mart 2011 12:44 tsi
TÜRKİYE ''KARAGÜN DOSTUNU'' SIRTINDAN VURDU 1974’teki Kıbrıs Harekatı sırasında yalnız kalan Türkiye’ye silah yardımı yapan Kaddafi’ye, ambargo için 5 gemi 1 denizaltı göndererek yanıt verdik! Üstüne bir de Libya’da ABD’nin jandarması olmayı kabul ettik.

Libya’ya tarihi bir kazık attık!

Türkiye, Libya’da ABD koruyucu gücü olmayı kabul etti. Trablus’taki büyükelçiliğimiz ‘ABD konsolosluğu’ olacak...

Nereden nereye geldik!
Lİbya krizinin başında NATO’da itiraz ediyor gibi görünen Türkiye, ittifak bünyesinde Libya operasyonuna katılmayı da kabul etti. 5 gemi ve 1 denizaltı göndereceğimiz konuşuluyor. Ayrıca büyükelçiliğimiz de ‘ABD konsolosluğu’ gibi hizmet verecek.

Karagün dostunu sırtından vurduk!
1974’teki Kıbrıs Harekatı sırasında yalnız kalan Türkiye’ye silah yardımı yapan Kaddafi’ye, ambargo için 5 gemi 1 denizaltı göndererek yanıt verdik! Üstüne bir de Libya’da ABD’nin jandarması olmayı kabul ettik.
NATO’nun silah ambargosunu denetlemek için Libya açıklarındaki deniz operesyonunda Türk donanmasına ait 5 gemi ve 1 denizaltı görevlendiriliyor.
Türkiye, 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında ciddi bir silah ve cephane sıkıntısı içindeydi. Türkiye’nin imdadına, Libya lideri Muammer Kaddafi yetişmiş ve bedelsiz 4 uçak dolusu askeri malzeme vermişti. Aradan 37 yıl geçti. Türkiye Kaddafi’ye, NATO’nun silah ambargosunu denetlemek için 5 gemi ve bir denizaltı görevlendirerek teşekkür etti. Ayrıca, Türkiye’nin Libya’da ABD’nin koruyucu gücü olması, ABD makamlarınca resmen açıklandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye’nin ABD’nin “Koruyucu güç/hami devleti” olmayı kabul ettiğini, bu rol için Türkiye’ye çok müteşekkir olduklarını vurguladı.

Türkiye 6 gemi yolluyor
NATO’nun Libya operasyonunda oynayacağı rolle ilgili yapı üzerinde de uzun görüşmelerin ardından uzlaşma sağlandı. Sonuçta, Türkiye’nin “İtirazlarının” etrafından dolanan bir formül ortaya çıktı. Uzlaşma sağlanmasıyla birlikte, Türkiye NATO bünyesinde Libya operasyonuna katılmayı da kabul etti. NATO sözcüleri, silah ambargosunu denetlemek için Libya açıklarındaki deniz operesyonuna 16 savaş gemisi ve denizaltının katılacağını, bu filoda Türkiye’den 4 firkateyn, 1 denizaltı ve 1 yedek geminin bulunacağını açıkladı.

Elçilik ‘Konsolosluk’ oluyor
 “Koruyucu güç/hami devlet” rolü kapsamında, Türkiye’nin Trablus Büyükelçiliği, ülkedeki ABD vatandaşlarını temsilen “konsolosluk ofisi” olarak hareket etmeyi de içerecek şekilde Libya’da ABD’yi temsil edecek.

Kaynak:

 Bu haber 1,497 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,389 µs