En Sıcak Konular

TEZKERE BUGÜN GİZLİ OTURUMDA

24 Mart 2011 10:00 tsi
TEZKERE BUGÜN GİZLİ OTURUMDA Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Libya’ya dönük NATO harekâtına katılmasını sağlayacak tezkere jet hızıyla TBMM gündemine alındı.

Tezkere bugün gizli oturumda!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Libya’ya dönük NATO harekâtına katılmasını sağlayacak tezkere jet hızıyla TBMM gündemine alındı.

Hükümete yetki veren tezkere TBMM Genel Kurulu’nda bugün yapılacak gizli oturumda görüşülecek. Genel Kurul’un kapalı oturumunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun muhalefeti bilgilendirmesi ve genel görüşmenin açılmasını içeren gündem, tezkere hazırlığı üzerine değiştirildi. Ak Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, NATO deniz gücünde TSK’nın görev almasını amaçlayan tezkerenin de Genel Kurul’da bugün görüşüleceğini açıkladı. TBMM, tezkereyle Anayasa’nın “Savaş hali ilanı ve silahlı kuvvetlerin kullanılmasına izin verme” başlıklı 92’nci maddesine göre TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi için hükümete yetki verecek. Bir yıllık olması beklenen yetkinin “lüzumu (gerekliliği), şümulü (kapsamı) ve hududu (sınırı)” hükümetçe belirlenecek. Tezkerede TSK’nın NATO operasyonundaki ana rolü, “İnsani yardım ve silah ambargosunun kontrolü” olarak yazıldı. TBMM İçtüzüğü gereği gizli oturumdaki görüşmeler en az 10 yıl süreyle dışarıya yansıtılamayacak ve devlet sırrı olarak saklanacak. Ancak tezkere metni ve oylama sonuçları açıklanacak. Irak operasyonu için 1 Mart 2003’te TBMM’ye getirilen tezkere de gizli oturumda görüşülmüş ve kabul için gerekli oyu alamamıştı.

 

Kaynak: GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/tezkere-bugun-gizli-oturumda/367025/1/Gundem}Bu haber 720 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,261 µs