En Sıcak Konular

NATO KOMUTANI LİBYA İÇİN ANKARA'YA GELİYOR

22 Mart 2011 22:06 tsi
NATO KOMUTANI LİBYA İÇİN ANKARA'YA GELİYOR Türkiye’nin koalisyon güçlerinin başlattığı operasyonun NATO şemsiyesine kaydırılması konusunda ayak diremesi üzerine NATO Avrupa Kuvvetler Komutanı perşembe günü Ankara’ya gelme kararı aldı.

NATO Komutanı Ankara’yı iknaya geliyor!

Türkiye’nin koalisyon güçlerinin başlattığı operasyonun NATO şemsiyesine kaydırılması konusunda ayak diremesi üzerine NATO Avrupa Kuvvetler Komutanı perşembe günü Ankara’ya gelme kararı aldı.

Öte yandan İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı Nick Harvey, Libya’ya yönelik operasyonun ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu kaydederek, bu ülkeye kara birliği konuşlandırma seçeneğinin ihtimal dışı tutulamayacağını söyledi.

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Libya’ya karşı başlattığı operasyon bir taraftan devam ederken, diğer taraftan da operasyonla ilgili diplomatik girişimler sürüyor. Operasyonun geleceği ile ilgili en önemli konu harekatın NATO şemsiye altına kaydırılıp kaydırılmayacağı.

Türkiye'nin çekincelerinin büyük ölçüde giderildiği haberleri gelse de iki gündür devam eden toplantılar sonunda henüz net bir mutabakat sağlanamadı. Bu süreç içinde Türkiye önemli bir konuğu ağırlayacak. NATO Avrupa Kuvvetler komutanının Perşembe günü Ankara’ya geleceği açıklandı. NATO’nun son toplantısında Almanya da Türkiye’yla benzer kaygılar taşıdığını belirtmişti.

Operasyona çekince ile yaklaşan bir diğer ülke olan Rusya da ikna edilmeye çalışılıyor. Yine Perşembe günü Fransa dışişleri bakanı Moskova’ya gidecek. Rusya son olarak sivillerin zarar görmesini engellemenin en iyi yolunun ateşkes sağlanması olduğunu açıkladı.

Fransa, Rusya’dan gelen ateşkes önerisinin Birleşmiş Milletler’de görüşülebileceğini belirtti. Fransa ayrıca, ABD’nin harekatın komutasını devretmesi durumunda koalisyon güçlerine NATO’nun destek vereceğini duyurdu.

"LİBYA’YA KARA BİRLİĞİ KONUŞLANDIRMA SEÇENEĞİ İHTİMAL
DIŞI TUTULAMAZ"

İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı Nick
Harvey, Libya’ya yönelik operasyonun ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu kaydederek, bu ülkeye kara birliği konuşlandırma seçeneğinin ihtimal dışı
tutulamayacağını söyledi.

Harvey, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye yaptığı açıklamada, Libya’daki operasyonu kastederek, "Bunun ne kadar uzun süreceğini bilmiyoruz. Libya’ya kara
birliği konuşlandırma seçeneği ihtimal dışı tutulamaz" dedi.

Bu arada, İngiltere’de Başbakanlıkta Libya’ya ilişkin ulusal güvenlik konseyi toplantısı yapılıyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, anlaşmazlıklar dikkate alındığında NATO’nun Libya’daki operasyonun komutasını devralmasının zor gözüktüğü yorumunu yapıyor.
BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg, Libya’da NATO’nun bazı konularda yetkisi olacağı ancak operasyonu yönetmeyeceği, Afganistan’daki ISAF gibi yeni bir yapı
üzerinde anlaşılabileceğini bildiriyor.

Kuenssberg, Başbakanlık kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, NATO üyesi ülkelerin büyükelçilerinin Brüksel’de toplandığını ancak Türkiye’yi NATO
konusunda ikna etmenin zor olması nedeniyle bir anlaşmaya varılmanın zor gözüktüğünü aktardı.

 

Kaynak: GAZETVATAN {http://haber.gazetevatan.com/nato-komutani-ankarayi-iknaya-geliyor/366697/30/Dunya}Bu haber 735 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,213 µs