En Sıcak Konular

ÖSYM SINAV GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ÜST DÜZEYE ÇIKARDI

22 Mart 2011 21:12 tsi
ÖSYM SINAV GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ÜST DÜZEYE ÇIKARDI ÖSYM, KPSS'de yaşanan kopya skandalının ardından sınavlardaki güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkardı.

YGS'ye girecekler için önemli uyarılar

ÖSYM, KPSS'de yaşanan kopya skandalının ardından sınavlardaki güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkardı.

27 Mart'taki Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) katılacak öğrencilerin her biri için özel soru kitapçığı ile cevap kâğıdı hazırlandı. Adaya özgü bir numaranın yer aldığı kitapçığı sadece öğrencinin kendisi açabilecek. Cevap kâğıdının üzerinde de adayın fotoğrafı bulunacak.

 Üniversite adaylarının heyecanla beklediği üniversite sınavının ilk basamağı bu hafta sonu yapılacak. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 27 Mart'taki Yükseköğretime Geçiş Sınavı'yla (YGS) ilgili güvenlik önlemlerini tamamladı. Kopya olaylarının ve sınavda başkasını yerine sokmanın engellenmesi amacıyla YGS'de 'adaya özel soru kitapçığı ve cevap kâğıdı' uygulaması yapılacak. Sorular her aday için rastgele oluşturulmuş bir sırada yer alacak. Sorular birbirinin tamamen aynısı olacak ancak soruların veya sorulardaki seçeneklerin sıralanışı ile doğru cevap seçeneğinin yeri değişebilecek. Bu nedenle her adayın cevap anahtarı da farklı olacak.

ÖSYM, 'adaya özel soru kitapçığı ve cevap kâğıdı' uygulamasının sonuçlarını görmek için belirlenen pilot illerde YGS'ye girecek lise son sınıf öğrencilerini kapsayan bir deneme sınavı gerçekleştirdi. Deneme sınavı sonunda cevap kâğıtlarının soru hazırlama, bilimsel denetleme ve eğitim bilimci uzmanlar tarafından istatistiksel olarak incelendiğini belirten ÖSYM, sorulan soruların yerlerinin rastgele değiştirilmesinin adaylara herhangi bir üstünlük sağlamadığı ya da olumsuzluğa yol açmadığının tespit edildiğini bildirdi.

YGS'de, sınav başlarken sadece adayın kendisinin açabileceği soru kitapçığı ve ilgili cevap kâğıdını içeren bir set verilecek. Cevap kâğıdının üzerinde de adayın fotoğrafı bulunacak. Kitapçığın kapağında öğrencinin kimlik bilgileri, fotoğrafı ve soru kitapçığı numarası bulunacak. Ayrıca soru kitapçığı numarası kitapçığın her sayfasında yer alacak. Gerek soru kitapçığı numarasından gerekse soruların sayfadaki sıralanış biçiminden soru kitapçığının sahibi olan adayın kimliğine erişilebilecek. Bu sebeple, adayın kitapçığındaki soru ve cevaplar ile ilgili bilgi sadece adayın kendisinde olacak ve başka hiçbir şekilde ve yerde bulunmayacak.

Sınav yeri, internetten öğrenilecek
Bu arada, YGS'ye girecek adayların sınava girecekleri yerleri  {http://ais.osym.gov.tr}  adresinden öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü evlere sınava giriş belgesi gönderilmeyecek. Öğrenciler, internetten edinecekleri bu belgenin renkli veya siyah beyaz çıktısını sınav günü yanlarında getirecek. Belgesi yanında olmayanlar sınava alınmayacak.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/ygs-ye-girecekler-icin-onemli-uyarilar-194503.htm}Bu haber 1,097 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,339 µs