En Sıcak Konular

ZİNDANİ: ''YEMEN LİBYA'YA BENZEMEZ''

22 Mart 2011 18:11 tsi
ZİNDANİ: ''YEMEN LİBYA'YA BENZEMEZ'' Yemen Muhalefet Sözcüsü Dr. Abdullah Zindani: “Dış müdahale ihtimali hemen hemen yok. Ama olursa, Yemen dış müdahalecilere hoş geldin demeyecektir" dedi.

Yemen Libya'ya benzemez

Yemen Muhalefet Sözcüsü Dr. Abdullah Zindani: “Dış müdahale ihtimali hemen hemen yok. Ama olursa, Yemen dış müdahalecilere hoş geldin demeyecektir" dedi. Yemen halkının, özgürlük, demokrasi ve adalet istediğini belirten Zindani 6 ay içinde seçime gidilmesi gerektiğini vurguladı.

İnsani Yardım Vakfı’nın ( İHH ) davetlisi olarak İstanbul’a gelen Yemen muhalefetinin sözcüsü ve İman Üniversitesi Dekanı, Dr. Abdullah Zindani Yemen’de yaşananlarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Yemen muhalefet liderlerinden Abdülmecit Zindani’nin oğlu, Abdullah Zindani gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Her evde en az iki kalaşnikof var

Zindani, “Arap dünyası ciddi anlamda özgürlük taleplerini sürdürmektedir. Bugün Yemen’de meydana gelen olaylar Tunus’ta başlayan Mısır’a yayılan özgürlük talebinin devamıdır. Maalesef Yemen’deki iktidar da halkın bütün imkanlarını özgürlüğünü elinden almış ve halkı yoksul bırakmıştır" dedi. Yemen halkının tarih boyunca dindar, kabile kültürünün hakim olduğu, aşiret liderlerini ve ulemaları dinlediğini söyleyen Zindani, “Alimlerin korkusu, şu anda meydana gelen olaylar devam ederse bugün Libya ‘da meydana gelen olayların aynısı Yemen’de de yaşanabilir Belki Libya ‘da meydana gelen olayların daha vahimi yaşanabilir. Yemen halkı silahlı bir halktır. Evinde en az iki kalaşnikof olmayan insan yoktur. Abdullah Salih bu şekilde devam ederse Yemen’in parçalanmasına kadar devam eder. İki Yemen değil daha fazla Yemen ortaya çıkabilir.“ diye konuştu .

Yaşananları gören alimler ve ulemanın bir toplantı yaptığını ve çeşitli kararlar aldığını dile getiren Zindani, “Bunun amacı Yemen’in kötü günler yaşamaması içindi. Alimler Yemen tek bir ülkedir; Arap ülkesidir; müslüman ülkedir çatışmaya gitmemelidir bu yaşananlar diye açıklama yaptılar. “ dedi. Ulema ve halkın bir tarafta Yemen Devlet Başkanı Abdullah Salih’in başka bir tarafta yer aldığını kaydeden Zindani, Yemen’deki anlaşmazlıkların halen devam ettiğini belirtti.Zindani, hükümetin son olarak, kanlı Cuma olarak bilinen bir Cuma günü kesin nişancıları çevreye yerleştirerek birçok insanı öldürdüğünü de söyledi. “

6 ay içinde seçime gidilmeli

Zindani daha sonra gazetecilerin Yemen ile ilgili sorularını cevapladı. Zindani, Yemen’deki son durumla ilgili olarak, “Biz önümüzdeki günlerde barışa geçiş yapmak istiyoruz. Daha fazla kan dökülmesini istemiyoruz. Şu anda Suudi Arabistan’dan gelen bir heyet görüşme yapıyor bir an önce seçime gidilmesi için. Bu aracıların talepleri alimlerin talepleriyle örtüşüyor. Önümüzdeki altı ay içinde seçime gidilmesini istiyor ve bütün yönetimin istifa etmesini istiyor göstericiler. Göstericilerin Cumhurbaşkanı ile uzlaşması mümkün değil. Bütün Yemen’ de bugün itibariyle milyonluk gösteri yapmak için göstericilerin talebi var. Yemen halkı, özgürlük, demokrasi ve adalet istiyor. Bizim hayallerimize sıcak bakıyorsa batı bize de sıcak bakacaktır. Dış müdahaleye gelince, Libya’da olduğu gibi Yemen’de kesinlikle iç savaş beklemiyoruz. Herkes bunun için alarmda duruyor. Alimlerin göstericilerin isteği silahlı bir çatışmaya ülkeyi götürmemek. Dış müdahale ihtimali hemen hemen yok. Ama olursa, Yemen dış müdahalecilere hoş geldin demeyecektir" diye konuştu. 

Kaynak: MİLLİYET GAZETESİ {http://dunya.milliyet.com.tr/yemen-libya-ya-benzemez/dunya/dunyadetay/22.03.2011/1367629/default.htm}Bu haber 834 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,968 µs