En Sıcak Konular

JAPONYA'DA SON ÇARE DEVREYE GİRİYOR

21 Mart 2011 11:54 tsi
JAPONYA'DA SON ÇARE DEVREYE GİRİYOR Deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya'da nükleer felaketi önlemek için zamana karşı yarış sürüyor...Soğutma çalışmalarında ise yeni bir yöntemin devreye sokulması planlanıyor...

Japonya'da son çare devreye giriyor

Deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya'da nükleer felaketi önlemek için zamana karşı yarış sürüyor.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, bazı olumlu gelişmelerin yaşandığını belirtse de durumun hala çok ciddi olduğunu kaydediyor.
Soğutma çalışmalarında ise yeni bir yöntemin devreye sokulması planlanıyor. Yetkililer reaktörlere çimento püskürtülmesinin planlandığını açıkladı.
Son çare olarak tıpkı Çernobil'deki gibi santralin üzerinin kum ve çimentoyla kapatılabileceği belirtilmişti.

On gün önce meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya'da nükleer felaketi önleme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), nükleer felaketle mücadelede son 24 saatte bazı olumlu gelişmeler yaşandığını kaydetti.

UAEK, Fukuşiam nükleer tesisinde aşırı ısınmanın gerçekleştiği nükleer reaktörlerin birinden yükselen duman ya da buharın yoğunluğunda azalma görüldüğünü kayderken, durumun hala çok ciddi olduğunu açıkladı.CNN, nükleer santrale müdahale eden işçilerin, radyasyon sızıntısını önlemek üzere reaktörlere çimento püskürtmek üzere eğitildiğini duyurdu.Reaktörlerin son çare olarak 1986'daki Çernobil felaketinde olduğu üzere kum ve çimentoyla gömülebileceği belirtilmişti.Japon nükleer yetkililerden biri, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada 'çimento pompalama motorunun' kullanılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Motor, reaktörün kullanılmış nükleer yakıt havuzuna ve koruyucu hazneye harç pompalayacak. Yetkili, pompanın ne zaman kullanılacağını kesin olarak belirtmezken, hedefin 4 numaralı reaktör olduğunu kaydetti.Bu sabah iki saat boyunca 13 itfaiye aracı reaktöre yaklaşık 90 ton su sıktı. CNN ayrıca reaktöre elektrik hattı tesis etmeye çalışan altı işçinin 100 mili sievertten fazla radyasyona maruz kaldığını aktardı. Japon sağlık yetkilileri Fukuşima'daki tesise müdahale eden isimsiz kahramanlar için radyasyon sınırını 250 mSv olarak belirlemişti.3 numaralı reaktörün de ciddi endişe yarattığı belirtilirken, pazar günü ve bu sabah bu reaktöre bin 170 ton su püskürtüldüğü tahmin ediliyor.

MUSLUKTAN SU İÇMEYİN

Fukuşima yakınında yaşayanlara, musluk suyu içmemeleri uyarısı yapılırken, bu bölgede üretilen gıda ürünlerinde de yüksek düzeyde radyasyon tespit edildi.Ülkeyi 11 Mart'ta vuran 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında meydana gelen tsunamide,resmi rakamlara göre 8 bin 649 kişi öldü, 12 bin 800'den fazla kişiyse hala kayıp.Kötü hava koşulları, depremzedeleri zor durumda bırakırken, Başbakan Naoto Kan da Fukuşima tesisindeki acil durum yetkililerini olumsuz hava şartları nedeniyle ziyaret edemedi.

 

Kaynak: MİLLİYET GAZETESİ {http://dunya.milliyet.com.tr/japonya-da-son-care-devreye-giriyor/dunya/dunyadetay/21.03.2011/1367010/default.htm}Bu haber 745 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,560 µs