En Sıcak Konular

KONCUK'TAN İTHAL ÖĞRETMEN TEPKİSİ

21 Mart 2011 11:31 tsi
KONCUK'TAN İTHAL ÖĞRETMEN TEPKİSİ TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB'in 40 bin yabancı öğretmen istihdamına tepki gösterirken bakanlığın kendi yetiştirdiği öğretmenlere üvey evlat muamelesi yaptığını savundu.

Koncuk'tan ithal öğretmen tepkisi

TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB'in 40 bin yabancı öğretmen istihdamına tepki gösterirken bakanlığın kendi yetiştirdiği öğretmenlere üvey evlat muamelesi yaptığını savundu. Koncuk, İngilizce dil dersi için yabancı öğretmen istihdam etmeyi içeren projeye onay veren Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu kınadıklarını dile getirirken "İthal Bakan İstiyoruz" kampanyası başlattıklarını söyledi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın önümüzdeki yıldan itibaren yılda 10 bin olmak üzene 4 yılda 40 bin yabancı öğretmen istihdam etme projesine onay verdiğini hatırlattı.

Fatih Projesi kapsamında İngilizce dil dersi için bu istihdamın yapılacağını kaydeden Koncuk, "AKP iktidarının Milli Eğitim Bakanları ilklere imza atmaya devam etmektedir. Eğitim camiası bu kez de kendi öğretmenlerine güvenmeyen bir Milli Eğitim Bakanı ile karşı karşıyadır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu projesi kendi yetiştirdiği öğretmenleri diskalifiye eden, onlara üvey evlat muamelesi yapan, öğretmenine güven duymayan bir zihniyetin ürünüdür" dedi.

Projenin eğitim camiasında infiale neden olduğunu da sözlerine ekleyen Koncuk şöyle devam etti:

"Türkiye'de atanmayı bekleyen 350 bin öğretmen varken, eğitim fakültesi mezunları işsizliğin pençesinde kıvranırken, bakanlık kapısında öğretmenler " atanmak istiyoruz " diye eylem yaparken, Bakan Çubukçu KPSS skandalı dolayısıyla mağdur olan öğretmenlerin açıbıhı dindirmek için 30 bin ek öğretmen alımı yapmaya yanaşmazken; Milli Eğitim Bakanlığı'nın 40 bin yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması öğretmenlerimize büyük bir hakarettir. Tam bir deli saçması olan bu proje, öğretmenlerimizi rencide etmiştir. Birçok kez aşağılanmaya, horlanmaya maruz kalan öğretmenler, yine Bakanları tarafından ters köşeye yatırılmıştır.

'ÇUBUKÇU'YU ŞİDDETLE KINIYOR VE 'İTHAL BAKAN İSTİYORUZ'

Bakanlığın bu projesi biz eğitimcilere de ilham kaynağı olmuştur. Türk Eğitim-Sen olarak, projeye onay veren Milli Eğitim Bakanı Çubukçu'yu şiddetle kınıyor ve 'İthal Bakan istiyoruz'kampanyası başlatıyoruz. Milli Eğitim Bakanı Çubukçu'nun; görevini layıkıyla yerine getiremediğini, Türk milli eğitiminin sorunlarından habersiz olduğunu, eğitimciler adına hiçbir olumlu icraatta bulunmadığını, eğitim sistemini felç ettiğini düşünüyor ve yurt dışından Milli Eğitim Bakanı gönderilmesini talep ediyoruz.

İthal Bakan eğitimimizin sorunlarına belki Sayın Çubukçu'dan daha kısa sürede hakim olur ve Sayın Çubukçu'dan daha yaratıcı önerilerle karşımıza çıkar. Unutulmamalıdır ki; ister Bakan, ister Başbakan olsun, hiç kimse öğretmenlerimizle alay edemez, onları incitemez. Bu projeyi uygulamaya yürekleri yetmeyecektir. Türk Eğitim-Sen olarak, böyle bir projenin hayata geçirilmesi durumunda da her türlü eylemi meşru göreceğimizin bilinmesini istiyoruz."

 

Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ {http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=19395} Bu haber 1,014 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,956 µs