En Sıcak Konular

RTÜK ÜYELERİ YENİDEN YARGILANACAK

20 Mart 2011 09:52 tsi
RTÜK ÜYELERİ YENİDEN YARGILANACAK RTÜK Başkanı Davut Dursun ve eski Başkan Zahid Akman'ın da arasında bulunduğu 4'ü eski 8 üst kurul üyesi, haklarında "görevi kötüye kullandıkları" gerekçesiyle yeniden yargılanacak.

RTÜK üyeleri yeniden yargılanacak

RTÜK Başkanı Davut Dursun ve halen üye olarak görev yapan eski Başkan Zahid Akman'ın da arasında bulunduğu 4'ü eski 8 üst kurul üyesi, haklarında "görevi kötüye kullandıkları" gerekçesiyle verilen mahkumiyet kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından 18 Mayıs'ta yeniden hakim karşısına çıkacak. 

Edinilen bilgiye göre, Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi, Yargıtayın bozma kararı sonrasında tensip zaptını düzenledi ve duruşma gününü 18 Mayıs 2011 olarak belirledi. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun ve halen üye olarak görev yapan eski Başkan Zahid Akman'ın da arasında bulunduğu 4'ü eski 8 üst kurul üyesi, haklarında "görevi kötüye kullandıkları" gerekçesiyle verilen mahkumiyet kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından bir kez daha hakim karşısına çıkacak. 

Edinilen bilgiye göre, Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi, Yargıtayın bozma kararı sonrasında tensip zaptını düzenledi ve duruşma gününü 18 Mayıs 2011 olarak belirledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

RTÜK Başkanı Dursun ile üye olarak görev yapan eski Başkan Akman'ın da arasında bulunduğu bazıları eski 8 RTÜK üyesi ve 5 bürokratı, RTÜK Uzman Denetçisi Cengiz Özdiker'in açtığı davalara ilişkin, "Yargı kararlarını mükerreren uygulamadıkları" gerekçesiyle, "görevi kötüye kullanmak" iddiasıyla yargılanmışlardı.

Mahkeme, yargılama sonucunda, TCK'nın "Zincirleme suç" ve "Takdiri indirim nedenleri" ne ilişkin maddelerini uygulamasının ardından, "Eylemlerinin ağırlığına ve kasıtlarının yoğunluğuna göre", sanıklar RTÜK Başkanı Davut Dursun, halen üye olarak görev yapan eski Başkan Zahid Akman ve üye Abdulvahap Darendeli'yi, TCK'nın 257/1. maddesine göre, "Görevi kötüye kullandıkları"  iddiasıyla, 2 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Aynı gerekçelerle RTÜK Başkanvekili Taha Yücel ile eski üyeler İlhan Yerlikaya, Şaban Sevinç ve Paşa Yaşar'ı 2 yıl 9 ay 10'ar gün, eski üye Arif Merdol'u 2 yıl 2 ay 10 gün hapisle cezalandırılmalarına, RTÜK bürokratı sanıklar Özgen Sezer, Şeref Ataklı, Mehmet Nuri Erikel, Lütfettin Mesutgil ve Ahmet Batun'un ise beraatlarına karar vermişti.

Mahkeme, mahkum edilen sanıkların, TCK'nın 53. maddesine göre belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmalarını da kararlaştırmıştı. 

Temyiz başvurusunun ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 3 Ağustos 2010'da kararın onanmasını istemişti. Yargıtay 4. Ceza Dairesi ise 27 Aralık 2010'da sanıklara verilen mahkumiyet kararını bozmuştu.

Dairenin bozma ilamında, 19 Aralık 2019'da yürürlüğe giren 6086 sayılı yasayla TCK'nın "görevi kötüye kullanma" suçunu düzenleyen 257. maddesinin 1. ve 2. fıkralarındaki "kazanç" sözcüğünün "menfaat" olarak değiştirildiğine ve bu fıkralarda öngörülen cezaların alt ve üst sınırlarının indirildiğine dikkati çekmişti.

6086 sayılı yasa değişikliğiyle, TCK'nın 257. maddesinin 1'inci fıkrasında yer alan "bir yıldan üç yıla kadar" ibaresi "altı aydan iki yıla kadar", 2'nci fıkrasında yer alan "altı aydan iki yıla kadar" ibaresi "üç aydan bir yıla kadar" olarak değiştirilmişti. 

 

Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ {http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=19380}


 Bu haber 734 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,001 µs