En Sıcak Konular

FRANSIZ UÇAKLARI 4 LİBYA TANKINI VURDU

19 Mart 2011 20:34 tsi
FRANSIZ UÇAKLARI 4 LİBYA TANKINI VURDU Fransa, İtalya ve Kanada uçaklarının Libya semaları üzerinde keşif uçuşu yapmasının ardından Fransız savaş uçağı Libya askeri aracını vurdu ve ilk hedefi yok etti.

Libya'ya bombardıman başladı

Fransız uçakları 4 tankı imha etti

Fransa, İtalya ve Kanada uçaklarının Libya semaları üzerinde keşif uçuşu yapmasının ardından Fransız savaş uçağı Libya askeri aracını vurdu ve ilk hedefi yok etti. Fransa lideri Nicolas Sarkozy, "Sivil nüfusu korumayı amaçlıyoruz. Arap halkına müdahalemiz sözkonusu değil" dedi. ABD Başkanı Barack Obama da, "Kararlılığımız net. Libya halkı korunmalı" diye konuştu.

Kaddafi güçlerine karşı ilk ateş TSİ 18.45'te başladı ve Fransız uçağı Libya askeri aracını vurdu.
Fransız askeri kaynakları, biri izleme dördü saldırı uçağı olan uçakların Fransa'nın doğusundaki Saint-Dizier üssünden kalktığını belirtti.
Kaynaklar, bu "keşif görevinin" bugün akşam üzeri boyunca devam etmesinin beklendiğini, uçakların Libya üzerindeki birkaç saatlik uçuş esnasında hiçbir zorlukla karşılaşmadığını kaydetti.
Fransız yetkililer, uçakların Libya tanklarını hedef alabileceklerini belirtti.
Öte yandan İtalyan savaş uçaklarının da Libya semalarında gözlem görevine başladıkları kaydedildi.
Öte yandan Kanada uçakları da Libya toprakları üzerinde keşif uçuşu yaptı.
Sarkozy: "Sivil nüfusu korumayı amaçlıyoruz"
Paris'te düzenlenen Libya zirvesinin arkasından konuşan Sarkozy, "Uçaklarımız Kaddafi'nin kendi nüfusuna şiddet kullanılmasını önlemek için uçuyor. Uçaklarımız tanklara müdahale için bekliyor" diye konuştu.
"BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararı hor gördüğünü ve dinlemediğini" kaydeden Sarkozy, "Halk özgürlüğü seçti. Cani deliyi durdurmak için Arap halkının bizim desteğimize ihtiyacı var. Bunu tedarik etmek bizim görevimiz. Arap halkları kendini özgürleştirmeyi seçti. Libya'nın geleceği Libya halkına ait. Onlar adına karar vermeyi düşünmüyoruz. Sadece evrensel bir bilinç ve bu tür suçları tolere edemeyiz. Bizim Arap halkına müdahalemiz sözkonusu değil" ifadelerini kullandı.
Fransa lideri ayrıca, "Sivil nüfusu korumayı amaçlıyoruz. Arap halkları haklarından yoksun kalmamalı. Şiddet ve saldırılar durursa diplomasi kanalları tekrar açılacak" dedi.
Obama: "Kararlıyız"
ABD Başkanı Barack Obama da, "Kararlılığımız net. Libya halkı korunmalı. Sivillere şiddet son bulmazsa uluslararası komisyon harekete geçecek" diye konuştu.
ABD Dışişleri Bakanı Clinton ise, "Müdahale ertelenirse daha çok sivil ölür" ifadelerini kullandı.
İngiltere Başbakanı David Cameron, "Libya'da Kaddafi'yi durdurmak için harekat vaktidir" derken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, aynı fikirde olmalarına rağmen askeri harekatta yer almayacaklarını söyledi.
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ise, "Napoli'deki NATO üssü komuta merkezi olsun" dedi.
Kanada Başbakanı Stephen Harper de, ülkesinin Libya'ya hava operasyonunda yer alacağını belirtti ve deniz yoluyla ablukayı da uygulamak amacıyla Libya çevresinde donanma operasyonlarının başlatılacağını kaydetti.

Ortak bildiri

Zirve sonrasında yayımlanan ortak bildiride de, BM Güvenlik Konseyi'nin kararı anımsatılarak, "Albay Kaddafi'nin uluslararası toplumun isteklerini reddetmeyi, kendi halkını küçümsemeyi sürdürmesine izin vermeyeceğiz. Libyalılara, ülkelerini yeniden inşa etmelerinde, bu ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğünü tamamıyla saygı çerçevesinde yardım etmeyi sürdüreceğiz" denildi.

Bingazi bombalanıyor

Bu arada, ateşkes ilanına rağmen Libya'da bugün yine çatışmalar var. Kaddafi yandaşı güçler Bingazi'ye ilerliyor, isyancılar karşılık veriyor. Ülkenin batısındaki Zintan'dan da bombardıman sesleri geliyor.
Bingazi'de sabah saatlerinde bir savaş uçağı düşürüldü. Önce, isyancıların Kaddafi'ye bağlı güçlerin uçaklarından birini düşürdüğü sanıldı.
Bir süre sonra Kaddafi yanlısı güçlerin isyancılara ait bir uçağı düşürdüğü anlaşıldı.
Libya hükümeti, "Ateşkes ilanına sadığız. Libya hava kuvvetleri tamamen yere çekilmiştir" açıklaması yapıyor.
Yüzlerce kişinin Bingazi'den kaçtığı belirtiliyor. Bölgedeki AFP muhabiri, kentin kuzeydoğusundan kaçan insanların, Tobruk ve Mısır'a giden yola çıkmadan önce benzin istasyonları ve fırınların önünde kuyruk oluşturduğunu belirtti.
Bir helikopterin de kent üzerinde uçtuğu kaydedildi.
Misrata'da keskin nişancılar
Öte yandan Kaddafi'ye bağlı güçlere mensup keskin nişancıların Misrata kentinde açtıkları ateş sonucu 2 kişi öldü.
Kent sakinlerinden, adının Sadun olduğunu söyleyen bir kişi, Reuter ajansına yaptığı açıklamada, keskin nişancıların bu sahab Misrata kentinde açtığı ateş sonucu 2 kişinin öldüğünü söyledi. Sadun, "Bazı evlerde bulunan keskin nişancılar halka ve gördükleri her şeye ateş açıyor" dedi.

LİBYA'NIN AKIBETİ İÇİN İKİ TOPLANTI

Libya'nın akıbetini belirlemek için Paris'te yapılan zirveye BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir El Tani, Irak, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanlarının aralarında bulunduğu 22 lider katıldı.
ABD, AB ve Arap Birliği üyesi ülkeler, Muammer Kaddafi'ye bağlı askerlerin Libya'daki muhalif güçlere yönelik saldırısını durdurmak amacıyla BM'nin verdiği yetki uyarınca, bu ülkeye yapılacak askeri müdahale konusunda görüşmelerde bulundu.
Brüksel'deyse NATO Askeri Konseyi olağanüstü toplandı. Operasyonun teknik detayları müzakere edildi. Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa ise, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'dan Libya'ya uluslararası gözlemci göndermesini istedi.

 

Kaynak: MİLLİYET GAZETESİ {http://dunya.milliyet.com.tr/libya-ya-bombardiman-basladi/dunya/dunyadetay/19.03.2011/1366410/default.htm}Bu haber 894 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,711 µs