En Sıcak Konular

''BUĞDAY ET SÜT VE ŞEKER STOKU YAPMALIYIZ''

14 Mart 2011 11:35 tsi
''BUĞDAY ET SÜT VE ŞEKER STOKU YAPMALIYIZ'' Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'nin bu yıldan itibaren buğday, et, süt, şeker gibi stratejik ürünlerde stoklama yapması gerektiğini söyledi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkan İbrahim Yetkin

Buğday, et, süt ve şeker stoku yapmalıyız

Dünyada kuraklık nedeniyle son dönemde Brezilya, Hindistan, Rusya ve Çin'de belirli gıda kalemlerinde stokların azaldığını söyleyen Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'nin bu yıldan itibaren buğday, et, süt, şeker gibi stratejik ürünlerde stoklama yapması gerektiğini söyledi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'nin bu yıldan itibaren buğday, et, süt, şeker gibi stratejik ürünlerde stoklama yapması gerektiğini söyledi. Yetkin, düzenlediği basın toplantısında, son dönemde yurt genelinde etkili olan yoğun kar yağışının özellikle hububat üretimi için yararlı olduğunu kaydetti. Geçen yıl Türkiye'de 19,6 milyon ton buğday üretildiğini hatırlatan Yetkin, 2011 yılında bu rakama erişilmesinin zor olacağını düşündüğünü belirtti. Yetkin, Türkiye'nin, nüfus artış hızına göre buğday üretimini her yıl 1 milyon ton artırması, dolayısıyla bu yıl, 2 milyon tonu stok olmak üzere en az 21,5 milyon ton buğday üretilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Dünyada kuraklık nedeniyle son dönemde Brezilya, Hindistan, Rusya ve Çin'de belirli gıda kalemlerinde stokların azaldığını anlatan Yetkin, Türkiye'nin bu yıldan itibaren stratejik ürünlerde ürün stokuna gitmesi gerektiğini söyledi."Türkiye, bu yıl buğday, et, süt, şeker gibi stratejik ürünlerde stoklama yapmalı" diyen Yetkin, özellikle buğday konusunda Türkiye'nin elini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı. Süt konusunda Türkiye'de üretim sorunu bulunmadığını ifade eden Yetkin, Türkiye'de 12,6 milyon ton süt üretimi, 8,6 milyon ton süt tüketimi gerçekleştiğini anlattı.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/bugday-et-sut-ve-seker-stoku-yapmaliyiz-193508.htm}Bu haber 914 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,156 µs