En Sıcak Konular

İŞSİZLER PARAYI GAP'TIRDI

14 Mart 2011 11:26 tsi
İŞSİZLER PARAYI GAP'TIRDI İşsizlik Sigortası Fonu'ndan GAP için kullanılmak üzere Hazine hesaplarına aktarılan miktar 2008-2010 döneminde 9,1 milyar lirayla işsizlere ödenen miktarın yaklaşık 2,7 katına ulaşıyor.

İşsizlik Fonu'ndaki 60 milyar liranın 3,7 milyarı işsize 9 milyarı ise GAP'a gitti

İşsizler parayı GAP'tırdı

Son 10 yılda işçi ve işverenden kesilen primlerle devletin de desteklediği İşsizlik Sigortası Fonu, 60 milyar 605 milyon lira oldu. Ancak İşsizlik Sigortası Fonu'nda biriken bu paranın yalnızca 3,7 milyar lirası, yani yüzde 6,2'si işsizlere ödendi.

İşşsizden kesiliyor GAP'a gidiyor
 
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın, TÜİK, Türkiye İş Kurumu, Hazine ve SGK'nın resmi verilerinden yararlanarak hazırladığı "İşsizlik Sigortası Fonu'nda 10 Yılın Sonucu" araştırmasına göre, resmi işsiz sayısının 3 milyonu bulduğu Türkiye'de 10 yılda işsiz kalarak Fon'dan para almayı başarabilmiş kişi sayısı ise 2 milyon. 2010 yılsonu itibariyle işsize dağıtılmayı bekleyen miktar ise yaklaşık 46 milyar lira.
 
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'na (İSMMMO) göre, 10 yılda İşsizlik Sigortası Fonu'nda biriken 60,6 milyar liranın yalnızca 3,7 milyar lirası, yüzde 6,2'si işsizlere ödendi.
 
İSMMMO'nun, TÜİK, Türkiye İş Kurumu, Hazine ve SGK'nın resmi verilerinden yararlanarak hazırladığı ''İşsizlik Sigortası Fonu'nda 10 Yılın Sonucu'' araştırmasına göre, resmi işsiz sayısının 3 milyonu bulduğu Türkiye'de 10 yılda işsiz kalarak Fon'dan para almayı başarabilmiş kişi sayısı ise 2 milyonu biraz aşıyor. Fon'da 2010 yıl sonu itibariyle işsize dağıtılmayı bekleyen miktar ise yaklaşık 46 milyar lira. 10 yıldır işçi ve işverenden kesilen primlerle devletin de desteklediği İşsizlik Sigortası Fonu, 60 milyar 605 milyon lira büyüklüğe erişirken, işsize ödenen para sadece 3 milyar 750 milyon lirada kaldı. Bu rakam nemasıyla biriken ana paranın yalnızca yüzde 6.2'sine karşılık geliyor.
 
Araştırmaya göre, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan GAP için kullanılmak üzere Hazine hesaplarına aktarılan miktar 2008-2010 döneminde 9,1 milyar lirayla işsizlere ödenen miktarın yaklaşık 2,7 katına ulaşıyor.
 
Rapora göre, ekonomideki canlanmanın olumlu katkısıyla işsizlik sigortası ödeneğinden yararlananların sayısı Kasım 2008'den bu yana en düşük düzeylerde  seyrediyor. Ödenek alan kişi sayısı 2010 Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,78 gerileyerek iki yılın en düşük düzeyine inerken, en son Kasım 2008'de 165 bin kişi işsizlik ödeneğinden yararlanırken, Kasım 2010'da bu rakam 165 bin 900 kişiye geriledi.
 
Aralık 2010'da ise işsizlik ödeneği alanların sayısı yüzde 2,73 artışla 170 bin 425 düzeyine çıkarken, Aralık ayı itibariyle 170 bin 425 kişiye ödenen toplam para ise 63,1 milyon lira olarak gerçekleşti. Küresel mali krizin etkisinin gözlenmeye başladığı 2008 sonbahar aylarından itibaren itibaren işsizlik sigortası ödeneğinden yararlananların sayısı da Nisan 2009'da 317 bin 766 kişi ile tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.
 
Belçika'da sınırsız
 
İSMMMO araştırmasına göre, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne üye 27 ülke arasında işsizlik sigortası kapsamında sağlanan imkanlar ciddi farklılıklar gösteriyor. İskandinav ülkelerinde ortalama işsizlik sigortası yardımı 34 ay boyunca sürdürülürken, Batı ve Orta Avrupa'da bu rakam ortalama 19 ay düzeyinde bulunuyor. Yaklaşık 9 milyon kişinin kriz sonucu işini kaybettiği, 6.2 milyon kişinin en az altı aydan bu yana işsiz olduğu ABD'de ise ortalama işsizlik yardımı süresi 6 ay düzeyinde. Buna karşılık ekonomik krizin yarattığı ağır hasar karşısında, ortalama 6 ay olan işsizlik yardımının süresi 4-5 ay daha uzatılabiliyor.
 
Eyaletlerin kendi insiyatifinde olan bu düzenleme çerçevesinde ABD'nin bazı bölgelerinde işsizlik yardımı süresi 23 aya kadar uzatılabiliyor. Aralık ayı itibariyle halen işsizlik yardımı alanların toplamı yaklaşık 10 milyon kişiyi buluyor.
 
İşsize yardım süresinde Belçika'da sınırlama bulunmazken, Norveç 36, Fransa 30, İsveç 28, Hollanda 24, İsviçre 24, Portekiz 24, Finlandiya 23, İspanya 21, İrlanda 15, Almanya 12, Yunanistan 12, Polonya 12, Kanada 9, Avusturya 9, Macaristan 9, Japonya 8, Slovakya 8, Türkiye 8 ve Güney Kore'de 7 ay olarak görünüyor.
 
Raporda işverenin ödeme güçlüğüne düşmesi halinde devreye girerek çalışanlara başvuru tarihinden itibaren 30 gün içinde ödenmeye başlayan Ücret Garanti Fonu'nda da yararlananların artmasına karşılık, ödemelerin azalması dikkat çekiyor.
 
İşsizlik Sigortası Fonu içinde değerlendirilen Ücret Garanti Fonu'ndan yararlananların sayısı 2005 yılında 1.269 iken 2010 yıl sonu itibariyle bu rakam 12 bin 905'e çıkmış durumda. Ücret Garanti Fonu'ndan yararlananların sayısı 2009 yılına göre yüzde 4,31 artışla 12 bin 905'i bulurken, yapılan ödeme miktarı 2009'a göre yüzde 1,2 düşüşle 22 milyon 69 bin liraya indi.
 
Kısa çalışma zamanı mı?
 
İSMMMO Raporu'na göre; Ekonomik krizin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sert istihdam kayıplarına yol açmasının önüne geçilmezken, hükümetler çalışma saatlerini kısaltacak uygulamaları devreye alarak istihdamın korunmasına katkıda bulunmayı başardı. OECD ekonomistleri Alexander Hijzen ve Danielle Venn tarafından Ocak ayında yayınlanan "Kısa Dönem Çalışmanın İstihdama Katkısı" konulu araştırmada, özellikle gelişmiş ülkelerde bu tür uygulamaların olumlu sonuç vererek işsizlik oranının daha da artmasına engel olduğu vurgulanıyor.
 
Kısa çalışma programları çerçevesinde şirketler hükümetten aldıkları destek çerçevesinde çalışma saatlerini azaltıyor ya da geçici olarak çalışanların işine son veriyor. 16 OECD üyesi arasında araştırma yapan Hijzen ve Venn, kriz dönemlerinde kısa dönem çalışma programları büyük istihdam kayıplarını önlediğini belirledi. Kısa dönem çalışma programlarından en olumlu etkilenen ülkelerin başında Japonya gelirken, bu ülkeyi Almanya izledi. Japonya toplam 415 bin kişinin istihdamını devam ettirirken, Almanya'da bu rakam 235 bin olarak gerçekleşti.
 
İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan: İşsizlerin yarasını sarın
 
Araştırmanın sonucunu değerlendiren İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, 2000 yılı Haziran ayından beri işveren, işçi ve devletin katkısıyla, işini kaybedenlere ilaç olması amacıyla kurulan İşsizlik Sigortası Fonu'nun amacını yerine getirmediğini ifade etti. Arıkan, ''Fon'da duran 46 milyar lira acilen, adil ve dengeli bir şekilde işsizlerin yaralarını sarmak için hızla kullanılmalı'' dedi. İşsizlik ödeneği alan kişi sayısının son dönemde aylar itibariyle gerilediğine dikkat çeken Arıkan, 2010 yılının Aralık ayında 170 bin kişiye ödeme yapılırken, Nisan 2010'da bu sayının 317 bin kişi düzeyinde indiğini belirterek, ''Kriz şartlarının tamamen ortadan kalkmadığı bir ortamda Fon'un işlevselliğini yitirmemesi gerekiyor. İşini kaybederek, yine kendinden kesilen paralara zor zamanında ihtiyacı olan çalışanlar, ödenek süresinin de uzatılmasını bekliyor'' açıklamasını yaptı.
 
Hangi ülkede ne kadar süre işsizlik yardımı veriliyor?
 
İSMMMMO Raporu'na göre; İskandinav ülkelerinde ortalama işsizlik sigortası yardımı 34 ay boyunca sürdürülürken, Batı ve Orta Avrupa'da bu rakam ortalama 19 ay düzeyinde bulunuyor. ABD'de ise ortalama işsizlik yardımı süresi 6 ay düzeyinde. Buna karşılık ekonomik krizin yarattığı ağır hasar karşısında, ortalama 6 ay olan işsizlik yardımının süresi 4-5 ay daha uzatılabiliyor. Eyaletlerin kendi insiyatifinde olan bu düzenleme çerçevesinde ABD'nin bazı bölgelerinde işsizlik yardımı süresi 23 aya kadar uzatılabiliyor. Aralık ayı itibariyle halen işsizlik yardımı alanların toplamı yaklaşık 10 milyon kişiyi buluyor.
 
Dünyada engellilere yardım artıyor
 
Rapora göre; sosyal devlet anlayışı çerçevesinde Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) üye ülkelerde işsizlik yardımı önemli bir yer tutuyor. OECD'nin araştırmalarına göre, gelir düzeyi yüksek OECD üyelerinin işsizlik maaşı yardımı yerine sağlık yardımı ve işgöremezlik yardımına daha büyük para ayırdığını ortaya koyuyor. Buna örnek ülkeler arasında yer alan Norveç'te bu iki yardım kaleminin toplanması, toplam sosyal güvenlik harcamalarının neredeyse yüzde 25'lik dilimini oluştururken; bu rakam Norveç'in işsizlik sigortası yardımı için ayırdığı miktarın 24 katına ulaşıyor. İngiltere'de ise, işsizlik sigortası yardımına ayrılan miktar sağlık ve işgöremezlik için ayrılan toplam miktarın yüzde 10'unun da altında bulunuyor.
 
Türkiye'nin engellilere ayırdığı miktar 1990 yılından bu yana değişmeyerek GSYH'nin yüzde 0,1'i düzeyinde kalırken, engelli ve hastalara ayrılan sosyal güvenlik yardımının payı GSYH içinde sadece yüzde 1'de bulunuyor. Bu rakamla Türkiye, 27 OECD üyesi ülke arasında engellilere ayırdığı sosyal yardımın oranı itibariyle son sırada yer alıyor.
 
İşsizlik Sigortası'nın özellikleri
 
Rapora göre sosyal güvenlik sisteminde geniş kabul görmüş işsizlik sigortası, dünya genelinde 172 ülkenin 68'inde aktif olarak kullanılıyor. Sistemin temel özellikleri ise şöyle sıralanıyor:
 
- İşsizlik sigortası, sosyal güvenlik sistemini bir ölçüde tamamlayan zorunlu bir sigorta dalı. Bu sigorta, çalışma istek ve arzusuna rağmen işsiz kalan kişinin maruz kaldığı gelir kaybını belirli ölçü ve süre ile gidermeye yönelik çalışıyor.
 
- İşsizlik sigortası, zorunlu olduğu için devletçe kurulur ve işletilir. Genellikle işsizlik sigortası, bağımsız özerk kuruluşlar olup, topladıkları fonları profesyonelce işletiyor ve yönetiyor.
 
- İşsizlik sigortası, güç ve karmaşık bir sistem niteliğini taşıyor. Normal zamanlarda başarılı çalışsa da, büyük ekonomik kriz dönemlerinde sistem zarar görmekte, kuruluşlar iflasın eşiğine geliyor.
 
- İşsizlik sigortası işçi, işveren ve devlet tarafından sağlanan primlerle çalışıyor. Bu bakımdan yönetimde bu üçlünün eşit oranda söz sahibi olması gerekiyor.
 
- İşsizlik sigortası, işsizlik için kesin bir çare değildir. Belirli bir süre ödenen işsizlik yardımı gelir kaybının telafisini sağlarken, işsizlik ancak aktif istihdam politikasıyla önlenebiliyor.
 
- İşsizlik sigortası, Kıta Avrupası ülkelerinde görüldüğü üzere, işçiyi atalete sokan, çalışma azmini kıran bir unsur. Bazı ülkelerde bu sistem çalışanların kötüye kullanımı sonucu, ekonomik açıdan kaynak israfı yaratıyor.
 
- İşsizlik sigortasının başarıya ulaşması o ülkede sosyal, ekonomik ve hukuki koşulların elverişli olmasına bağlıdır. Bu ortam doğmamış ise, sosyal güvenlik aracı niteliğindeki işsizlik sigortası "ölü doğmuş bir sistem" niteliğine bürünür.
 
- İşsizlik sigortası, sadece sosyal güvenlik sistemine dahil çalışanları kapsamaktadır. Bu çevrenin dışında kalan çalışanlar ile gerçek işsizler sistemden yararlanamaz.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/issizler-parayi-gap-tirdi-193511.htm} Bu haber 836 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,849 µs