En Sıcak Konular

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINAN EK DERS SORUNUNA İPE UN SERİLEREK CEVAP VERİLDİ

11 Mart 2011 11:48 tsi
MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINAN EK DERS SORUNUNA İPE UN SERİLEREK CEVAP VERİLDİ AKP Hükümeti ve Başbakan Erdoğan, öğretmenlere verdiği hiç bir sözü tutmadı.

Hani 2005 yılında ek ders 10 TL olacaktı

AKP Hükümeti ve Başbakan Erdoğan, öğretmenlere verdiği hiç bir sözü tutmadı. Ek derslerin 2005 yılında 10 TL olacak sözü verildiği halde 2011 itibari ile ek ders ücreti hala 7 TL civarında. MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, konuyu Meclis'e taşımasına rağmen tatmin edici bir cevap verilmedi.

28 Ekim 2005 tarihinde 2005 yılı öğretmenler günü öncesinde gazetelerde; "Öğretmenlerin ek ders ücretleri 3 kat artacak" başlığıyla "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin 3 milyon 510 bin lira olan bir saatlik ek ders ücretlerinin 10 milyon liraya çıkarılmasını öngören bir kanun taslağı hazırlayarak Başbakanlık'a gönderdi.

İki yıldır öğretmenlerin maaşlarının ve ek ders ücretlerinin iyileştirilmesi için çeşitli girişimlerde bulunan MEB, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırılması için yeni bir çalışma başlattı. MEB, 'ek ders ücretlerinin günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi için'Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapan bir kanun taslağı hazırlayarak Başbakanlık'a gönderdi. MEB, 1 Temmuz 2005'ten itibaren 3 milyon 510 bin lira olan ücretin 9 milyon 830 bin liraya çıkarılmasını talep ediyor. Ek ders ücretlerinin ne kadar artacağına ise Maliye Bakanlığı karar verecek. Yeni ek ders ücretlerinin 2006'dan itibaren yeni yılın bütçesinden karşılanması bekleniyor. 

KAYNAK YETERSİZMİŞ!..

Yasa taslağıyla 'özellikle kaynak yetersizliği nedeniyle öğretmen ihtiyacı kapatılamayan alanlarda ek ders görevi almayı özendirerek eğitim öğretim hizmetlerinin daha verimli bir şekilde sürdürülmesinin sağlanması'amaçlanıyor. Taslakla ayrıca 'öğretmenlerden mümkün olduğu ölçüde yararlanılması ve fazla öğretmen istihdamının önlenmesi'hedefleniyor. 15 saatlik ek derslerin tamamına giren sınıf öğretmenlerinin eline maaşının dışında halen 210 YTL, branş öğretmenlerine ise 250 YTL geçiyor.

Ek ders ücretlerinin 9,83 YTL'ye çıkması halinde sınıf öğretmenleri 580 YTL, branş öğretmenleri ise azami 700 YTL ek ders ücreti alabilecek. Neredeyse bir maaşa denk gelen bu ücreti öğretmen sayısını dikkate alacak olan Maliye'nin 'fazla bulabileceği'belirtiliyor.

Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı, 'öğretmenlerden azami ölçüde yararlanılması'amacıyla 25 yıl hizmeti tamamlayanlara da ek ders verecek. Bakanlığın hazırlayıp 23 Haziran 2005'te Bakanlar Kurulu kararıyla Meclis'e gönderdiği yasa tasarısının, bayramdan sonra görüşülerek yasalaşması bekleniyor.

Böylece halen 15 saat maaş karşılığı derse giren emektar öğretmenlere de 30 saate kadar ek ders görevi verilebilecek" şeklinde gündeme gelen ek derse zam hikayesi bir türlü sonuçlanmamış Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in ek ders ücretlerini artırıyoruz açıklamasıyla beklentiye giren ve hükümetten gelen sinyaller doğrultusunda ümitleri sönen öğretmenler eylemlerde bulunmuşlardı.

24 Kasım 2005 Öğretmenler Günü'nde yapılacağı sözü verilen Öğretmen ek ders ücretini 3.510 TL'den 9.830 TL'ye yükseltme sözü veren Milli Eğitim Bakanı Çelik ile "Fatura 3 milyar YTL tutuyor" diyerek ek ders ücretlerini kırpma yoluna giden ve "Maliye Bakanı Kemal Unakıtan arasındaki anlaşmazlık ve gecikmeden dolayı aradan aylar geçmesine rağmen açıklanmamıştı Başbakanın da devreye girmesiyle Maliye çalışmalarını sürdürüyor.

Ben istiyorum, Bakan Unakıtan istemiyor, bütçeye ek yük getiriyor" şeklinde beyanatlarda bulunan bakanlık 2006 yılında ek ders ücretlerine yapılan zam oranlarını açıklamıştı. Çelik, ek ders ücretlerinin saatinin 3.52 TL'b4den 5 TL'b4ye çıkarıldığını, bu konuda Maliye Bakanlığı ile mutabakata varıldığını söylemiş, yapılan zamla birlikte ek ders ücretlerinde yüzde 40 artışa gidildiğini, Ek ders ücretlerine yapılan zammın mevcut ek ders ücretinin 8 kat artışı anlamına geldiğini ifade eden Çelik'in bu açıklaması anlaşılamamıştı.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINAN EK DERS SORUNUNA İPE UN SERİLEREK CEVAP VERİLDİ

Sorun 2008 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinin 33'b4üncü Birleşiminin İkinci Oturumunda gündeme geldi.MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici tarafından, 2010 yılı öğretmenler gününden önce ek derslerin 12 TL olmasının açıklanmasına ilişkin "1-28 Ekim 2005 tarihinde 2005 yılı öğretmenler gününden önce ek dersler 10 TL olacak diyenler, 2006 yılında ancak 5 TL yapabilmişlerdir. 2010 yılı öğretmenler gününden önce ek dersler 12 TL olacak dediniz, siz kaç TL yapabileceksiniz?

2-Her öğretmenler gününde bu tür sözlerin verilip tutulmaması, Milli Eğitim Bakanlığının gelenekleri arasında mıdır?

3-Ek dersle ilgili esasların değiştirilmesi şu an gündemdedir. Önceki uygulamada olduğu gibi zam yapılmış gibi gösterip, kaşıkla verip kepçeyle alacak mısınız?" soruları içeren 06/12/2010 tarih ve A.01.0GNS.0.10.00.02.27236 sayılı yazı ekindeki 7/170957 (Belge 5 ) esas numaralı soru önergesine, Strateji Geliştirme Başkanlığının 10/02/2011 tarih ve 742 sayılı yazısı ile Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU tarafından cevap verilmiştir. (Belge 6 )

Sorulara; "Bakanlığımız emrinde görev yapan öğretmenlerin, çalışma şartları ile emek-ücret ilişkisi bütünlüğündeki aylık, ek ders ücreti ve diğer özlük haklarında; personelin kıdem ve öğrenim niteliği yanında, görevin önemi, görevi çevreleyen şartlardaki zorluk, personelin sorumluluk durumu ile başarı derecesi ölçüt alınarak devletin ekonomik imkanları, kalkınma planlan ve hükümet programlarları çerçevesinde dengeli bir iyileştirme sağlanmasına yönelik çalışmalar, Devlet Personel Rejimi bütünlüğünde ilgili kamu kurum ve kuruluşları nezdinde sürdürülmektedir" cevabı verilerek ipe un serilmiştir.

 

Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ {http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=19287}

 

 Bu haber 911 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,282 µs