En Sıcak Konular

PONTUS YALANI İÇİN TV YAYINI

10 Mart 2011 16:57 tsi
PONTUS YALANI İÇİN TV YAYINI Yunanistan Başbakanı Papandreu’nun yakın arkadaşı iş adamı Melissanidis’in kurduğu ve uydu üzerinden Pontusça yayın yapacak televizyonun hedefinde Karadeniz var.

Pontus yalanı için TV yayını

YUNANİSTAN Başbakanı Papandreu’nun yakın arkadaşı iş adamı Melissanidis’in kurduğu ve uydu üzerinden Pontusça yayın yapacak televizyonun hedefinde Karadeniz var.

Apo’nun adamı
PONTUSLULARLA ilgili her türlü etkinliğe mali destek sağlayan Melissanidis, kanalın başına da bebek katilini Yunanistan’da ağırlayan ve Kenya’ya kaçıran Kalenderidis’i getirdi.

Pontus yalanı için TV
Yunanistan’ın ünlü işadamı Melissanidis, Pontus televizyonu kuruyor. Başına, bebek katili Öcalan’ı
Kenya’ya kaçıran Yunan casus Kalenderidis’in getirildiği kanalın hedefinde Karadeniz Bölgesi var
Sümela Manastırı’nda düzenledikleri ayinle Türkiye’deki Pontus hayallerinin ilk ayağını gerçekleştiren Rumlar, şimdi de Yunanistan’da Pontus televizyonu kuruyor. Cumhuriyet gezetesinin haberine göre, hükümete yakın isimler arasında bulunan ünlü iş adamı Dimitris Melissanidis’in kuracağı televizyonun hedefinde Doğu Kadradeniz Bölgesi yer alıyor. Kanalın başında ise Türkiye’de çok iyi tanınan ünlü Yunan casusu Savvas Kalenderidis bulunuyor. Bebek katili Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkışı sonrası geldiği Atina’da sürekli beraber olup koruma görevi yapan casus Kalenderidis, Öcalan’ı Kenya’ya götüren uçakta da yanında buluyordu. Teröristbaşının, özel bir operasyonla Kenya’dan Türkiye’ye getirilmesi sonrasında büyük tepki gösteren Kalenderidis, Yunan ordusundaki görevinden istifa ederek kitabevi açmıştı.

Dijital yayın yapacak
Konuyla ilgili Proto Thema gazetesine konuşan Savvas Kalenderidis, kanalın dijital yayın yapacağını, Atina ve Selanik’te stüdyoları bulunacağını söyledi. Kanalda Pontusça bilen gazetecilerin çalışacağını da söyleyen Kalenderidis, kuruluşun hemen sonrasında uyduya çıkacaklarını, bu şekilde Rusya ve Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Amaçlarının Türkiye’deki Pontus bölgesi dahil, bütün dünyada Pontuslular arasında köprü olmak olduğunu söyleyen Kalenderidis, programların Türkiye’deki Yunan Helenizmi, yine Türkiye’deki Trakya bölgesi ile Yunanlıların “Küçük Asya” dedikleri İç Anadolu bölgesini hedeflediğini belirtti. Bürokratik işlemleri PASOK hükümeti tarafından tamamlanan kanalın programlarının yanında, haber bültenleri de Pontus dilinde olacak.

Pontusça bilen personel alınacak
Pontusça bilen personel alımına başladığına işaret eden casus Kalenderidis, hedeflerinin Türkiye dahil dünyadaki 3.5 milyon Pontusluya ulaşmak olduğunu belirtti. Kanalın sahibi olan işadamı Dimitris Melissanidis ile kardeşi İokovos, Sümela Manastırı’nda bulunan ünlü “Melissanideion” sarayının yapımını da finanse ediyorlar.

Tezgahın ilk ayağı Sümela’ydı
Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı’nda 88 yıl aradan sonra 15 Ağustos 2010’da bir günlük ayin düzenlenmişti. Fener Rum Kilisesi papazı Dimitri Bartholomeos’un yönettiği ayine Rumlar, sırtlarında ‘Pontus’ yazan tişörtlerle katılmıştı. Yunan TV kanalları ayini canlı yayınlarken, basın da konuya geniş yer ayırmış ve ‘daha güzel günlerin garantisi’ olarak sunmuştu. Manastırın fotoğraflarının bolca kullanıldığı haberlerde Türkiye’nin 88 yıllık yasağı kaldırdığına vurgu yapılmıştı. Yaşananlara tepki gösteren araştırmacı-yazar Aytunç Altındal, “Hiçbir kazancımız yok. Sırada Ayasofya mı var!” derken, Doç. Dr. Yümni Sezen de, “Bilerek yapılıyorsa hainlik,
değilse aptallık” değerlendirmesi yapmıştı.

Binlerce Türk’ü katlettiler
Karadeniz Bölgesinde binlerce Türk’ü katledip mallarını gasp eden Pontuslar, her fırsatta kendilerine Türkler tarafından soykırım yapıldığını iddia edip bu iddialarını kabul ettirebilmek için yoğun faaliyetlerde bulunuyorlar. Bu faaliyetler çerçevesi’nde geçtiğimiz yıl Yunanistan’ın başkenti Atina’da sözde “19 Mayıs Pontus Rumları soykırımı” anma töreni düzenlenmişti. Sintagma Meydanı’nda toplanan yaklaşık bin kişi, Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği’ne yürümüştü. Öte yandan yine geçtiğimiz yıl, Yunanistan’ın Selanik kentinde, sözde Pontus Rum soykırımı anıtı açılmıştı. Kent merkezindeki Ayasofya Meydanı’nda brozdan dikilen, ağlayan bir kadın heykelinden oluşan “anıtın” açılış töreninde konuşan Selanik Belediyesi Meclis Başkanı Sotiris Kapetanopulos, bu “anıtla” Selanik Belediyesi’nin “soykırımı” tanıdığını söylemişti. Yunanistan Parlamentosu, 1994 yılında 19 Mayıs gününü sözde Pontus Rum soykırımını anma günü ilan etmişti.

Köyleri yakıp yıktılar
Karadeniz bölgesinden İç Anadolu’nun kuzeyine kadar olan sahada Pontus devleti kurmak amacıyla 1904’te kurulan Rum Cemiyeti, 1. Dünya Harbi sırasında Osmanlı Devletinin içinde bulunduğu kötü durumu fırsat bilerek Samsun, Çarşamba, Bafra ve diğer Karadeniz sahillerindeki Rumları silahlandırdı, Türklere ait köy ve kasabaları yağmalattırıp, Müslüman halkı öldürttü. Özellikle, İstanbul’un işgalinden sonra Pontusçuların katliamları arttı. Amasya, Tokat, Samsun bölgelerinde binlerce Türkü öldürdüler, mallarını gasbettiler. Pontus çetelerini bastırma görevi, Kurtuluş Savaşı sırasında 1. Ordu Komutanlığı yapan Sakallı Nurettin Paşa’ya verilmiş ve Merkez Ordusu’nun başına getirilmişti.

 

Kaynak:

 Bu haber 1,610 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,770 µs