En Sıcak Konular

KÖMÜRDE 19 MİLYONLUK ZARAR

9 Mart 2011 09:10 tsi
KÖMÜRDE 19 MİLYONLUK ZARAR AKP'nin oy uğruna dağıttığı bedava kömürün devlete faturası büyük. TKİ'nin kendi kaynakları yerine özel firmalardan kömür alarak kamuyu 19 milyon 462 bin TL zarara soktuğu bildirildi.

Kömürde 19 milyonluk zarar

AKP'nin oy uğruna dağıttığı bedava kömürün devlete faturası büyük. TKİ'nin kendi kaynakları yerine özel firmalardan kömür alarak kamuyu 19 milyon 462 bin TL zarara soktuğu bildirildi.

Hazine Müsteşarlığı, yoksul ailelere kömür dağıtımında oluşan görev zararını inceledi ve bir rapor hazırladı. 72 sayfalık raporda, 2008'de 2 milyon 57 bin 146 yoksul aileye 1 milyon 627 bin 619 ton kömür dağıtıldığı, TKİ'nin bu amaçla özel firmalardan 853 bin 126 ton kömür aldığı belirtildi.

Kömür yolsuzluğu Hazine raporuna da girdi. Hazine Müsteşarlığı, yoksul ailelere kömür dağıtımında oluşan görev zararını inceledi ve bir rapor hazırladı. 72 sayfalık raporda, 2008'de 2 milyon 57 bin 146 yoksul aileye 1 milyon 627 bin 619 ton kömür dağıtıldığı, TKİ'nin bu amaçla özel firmalardan 853 bin 126 ton kömür aldığı belirtildi.

ZARAR ÇOK YÜKSEK

Gazeteport'un haberine göre raporda, yapılan incelemeler sonucu şöyle anlatıldı: "TKİ kendi kaynaklarından kömür dağıtmak yerine özel firmalardan kömür alarak en iyimser hesaplamalarla kamuyu 19 milyon 462 bin TL zarara soktuğu anlaşılmıştır. Bu zarar sadece 2008'de gerçekleştirilen kömür alım ihalelerinden kaynaklanmakta olup, 2003-2008 arasındaki toplam 1 milyar 475 milyon 310 bin TL tutarlı kömür ve nakliye alımlarını kapsamamaktadır. TKİ'nin aynı işlemleri 2003'den beri gerçekleştirmiş olduğu düşünüldüğünde bu zararın tutarının çok yüksek olması muhtemeldir."

FİRMALAR KAZANDI

Raporda, "Aşırı kar eden firmaların gerçekleştirilen işlemlerden haberdar olmadıkları ve bu işlemler dolayısıyla masum olduklarını düşünmek mümkün değildir. Gerçekleştirilen bu işlemler sonucunda kaybeden kamu, kazanan özel firmalar olmuştur" denildi. Raporun bir örneği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletildi.

Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ {http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=19257}

 Bu haber 782 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,218 µs