En Sıcak Konular

DURUŞ BOZUKLUĞU HAMİLELERİN HAYAT KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

8 Mart 2011 22:16 tsi
DURUŞ BOZUKLUĞU HAMİLELERİN HAYAT KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR Hamilelerin karşılaşacağı fiziksel problemlerin başında duruş bozukluğu geliyor.

SIRT VE BEL KASLARINI GÜÇLENDİRMEYEN ANNE ADAYLARINDA DURUŞ BOZUKLUĞU VE KAMBURLUK HAYAT KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR.

Hamilelerin karşılaşacağı fiziksel problemlerin başında duruş bozukluğu geliyor. Anne adayları gerek aldıkları kilolar gerekse fazla hareket etmemelerine yönelik yanlış inanışlarla kaslarını güçsüzleştiriyor ve omurgalarını zayıf düşürüyor. Buna giderek gelişen bebeğin ağırlığı eklenince kamburluğa kadar varan duruş bozukluğu riski ortaya çıkıyor. Uzmanlar; tedavi edilmezse kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilecek bu problem için gündelik hayatta dikkat edilmesi gereken kuralları ve egzersiz önerilerini açıklıyor.

Genellikle ergenlik döneminde, uzun boylularda ve oturarak çalışanlarda görülen duruş bozukluğu hamilelikte de sıkça rastlanan rahatsızlıkların başında geliyor.  Hamilelikte ağır sporların tavsiye edilmediği ilk 3 ay dışında da egzersiz yapmanın anneye ve bebeğe zarar verebileceği inancı bu sorunu tetikliyor. Son yıllarda hamile egzersizi, pilatesi gibi kavramlarla hamileyken egzersiz yapılabilirliği vurgulanır olsa da genel olarak bu bilinç oldukça zayıf. Duruş bozuklukları vücudun ön kısmıyla arka kısmı arasında güç farkından ileri geliyor. Güçsüz tarafı egzersizle takviye etmek duruşu da düzeltiyor. Life Fitness Uzmanları, duruş bozukluklarını önleyebilmeniz için şu önerilerde bulunuyor.

Eğer düzgün durmayı ilke edinirseniz sırt ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. Bir süre sonra da hiçbir şikayetiniz kalmayacak.

Otururken öne doğru eğilmemeye dikkat etmelisiniz. Omuzlarınız öne doğru gelmemeli. Sürekli olarak omuzlarınızı geri itmeniz ve midenizi içinize çekmeniz, vücudun ağırlığını eşit olarak çeşitli bölgelere dağıtmanızı sağlayacaktır.

Alışverişte eşyalarınızı  mümkünse tekerlekli araçlarla taşıyın. Eğer kolunuzda taşıyorsanız sürekli aynı kolunuzu kullanmayın. Bu bir kolunuz gelişirken diğerini kas ve görünüm olarak güçsüzleştirir.

Eğileceğiniz zaman sırtınızı öne eğmeden, dizlerinizi kırarak diz çökmelisiniz. Böylece sırtınıza fazla yük binmesini önleyebilirsiniz. 

Çok uzun süre oturmaktan kaçınmalısınız. Verilen aralarda birkaç dakika bile olsa mutlaka yürüyün.

Bacak bacak üstüne atarak oturmamaya özen gösterin çünkü bu alışkanlık kan dolaşımını zorlaştıracaktır.

Life Fitness Uzmanları duruş bozukluğu ve bundan kaynaklı sorunları gidermek için şu egersizleri öneriyor;

İlk öneri spor yapanlar için; spor yapanlar estetik kaygılarla aynada görünebilen kısma daha çok ağırlık verdiği için (göğüs, karın gibi) sırt kasları çalıştırmayı ihmal edebiliyor. Programınıza sırt egzersizlerini de mutlaka eklemelisiniz. Kürek çekmek ya da First Degree gibi kürek cihazlarıyla salonunuzda ya da evinizde çalışmak sırt kaslarınızı geliştirmeniz için idealdir.

Evde ise şu hareketler size yardımcı  olacaktır; Yere oturun ve bir bacağınızı ileriye doğru uzatın. Diğerini ise bağdaş kurarmış gibi kıvırın. Elinize bir havlu alın ve uzattığınız ayağınızın ortasına gelecek şekilde iki ucundan tutun. Havluyu yavaş yavaş kendinize çekin. Bu hareketi her iki bacağınıza da dörder kez uygulayın.

Sırt üstü yatın. Önce bir dizinizi elinizle göğsünüze doğru esnetin. Aynısını  diğer bacağa da uygulayın. Her iki bacak için bu işlemi dörder kez yapın. 

Size en uygun egzersiz cihazı  nedir?

{www.lifefitness.com} 

{www.eksweb.com}

Arayın: Tel: (212) 213 36 37

LIFE FITNESS

Amerika’nın sektör lideri markası  Life Fitness, Dünyanın en önde gelen bilgisayarlı kondisyon ve fitness cihazları üreticisidir. Kişisel kullanımlara uygun ev tipi cihazlar, salonlar, fitness ve kondisyon merkezleri, sağlık ve güzellik kuruluşları, oteller ve turistik tesisler, şirket merkezleri, askeri kuruluşlar, okullar, siteler gibi değişik amaçlı yerler için ticari modeller sunan Life Fitness;  1984 yılından bu yana EKS Dış Ticaret LTD.ŞTİ. Distribütörlüğünde Türkiye’deki sporseverlerle buluşmaktadır.   Cihaz satımı dışında uygun modellerin seçiminden cihazların yerleşim planlarının hazırlanmasına kadar hemen her konuda yatırımcılara yardımcı olan EKS; ayrıca Hammer Strenght ağırlık cihazlarının, Peak Pilates pilates cihazlarının, LeMond Spin bisikletlerinin, First Degree kürek cihazlarının Türkiye Mümessili ve Genel Distribütörü’dür.Bu haber 842 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  16,812 µs