En Sıcak Konular

AVRUPA'DA IRKÇILIK ARTIYOR

8 Mart 2011 13:06 tsi
AVRUPA'DA IRKÇILIK ARTIYOR Avrupa'da ırkçılığın gözle görülür oranda arttığı tespit edildi. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yapılan bir araştırmada halen birçok ülkede yabancı düşmanlığın yapıldığı ortaya çıktı.

Avrupa'da ırkçılık artıyor

Avrupa'da ırkçılığın gözle görülür oranda arttığı tespit edildi. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yapılan bir araştırmada halen birçok ülkede yabancı düşmanlığın yapıldığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl kurulan Avrupa Irkçılık Karşıtı Hareket (EGAM), 15 Avrupa şehrinde gece hayatında yaşanan ırkçı yaklaşımları test etti. Paris, Oslo ve Anvers gibi şehirlerde beyazlar sorunsuz bir şekilde eğlence mekanlarına girip çıkabilirken özellikle siyahi ve Arap asıllı kişilere ırkçı yaklaşımlar sergilendiği tespit edildi. Bar ve disko girişlerini kontrol eden yüzlerce gönüllü araştırmacı Avrupa'da yabancı asıllılara ırkçılığa varan farklı tutumlar gözlemlendiğini rapor etti. Etnik kökenin gece hayatında farklı muameleye tabi tutulmasında birinci faktör olduğu kaydediliyor.
 
Araştırma sonucunun değerlendirildiği raporda yabancı asıllılara karşı ayrımcılığın farklı ülkelerde çeşitlilik gösterdiği kaydedilirken, hemen hemen tüm ülkelerde etnik kökenin ayrımcılık için çıkış noktası olduğu ifade edildi. Aşırı sağın sosyoekonomik alanda yaşanan krizden faydalanarak ırkçılığı makul bir zemine oturtmaya çalıştığı da EGAM'ın yayınladığı raporda yer alan tespitler arasında bulunuyor.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/avrupa-da-irkcilik-artiyor-193018.htm}Bu haber 709 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,204 µs