En Sıcak Konular

KADDAFİ'DEN AVRUPA'YA İSTİLA UYARISI

6 Mart 2011 11:26 tsi
KADDAFİ'DEN AVRUPA'YA İSTİLA UYARISI Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği’ni göreve çağıran Kaddafi, iktidarı çökerse mültecilerin Avrupa’yı istila edeceği uyarısını yaptı.

Libya’da karışıklık sürerken Kaddafi istila uyarısı yaptı

Libya’da Muammer Kaddafi’ye bağlı güçler ile isyancılar arasındaki çatışmalar hız kesmeden sürerken, farklı bölgelerden gelen çelişkili haberler ülkedeki son durumun resmini çekmeyi zorlaştırdı. Bununla birlikte, yaşananları soruşturması için Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği’ni göreve çağıran Kaddafi, iktidarı çökerse mültecilerin Avrupa’yı istila edeceği uyarısını yaptı.

Kaddafi, Fransa'da yayımlanan Le Journal du Dimanche dergisine verdiği demeçte, BM'nin ya da Afrika Birliği'nin durumu değerlendirmek üzere Libya'ya soruşturma komisyonu göndermesinden yana olduğunu belirtti.

"Bu komisyona hiçbir engel çıkarmadan yerinde inceleme yapmasına izin vereceğiz" diyen Libya lideri, Fransa'nın böyle bir komisyona öncülük etmesine sıcak bakacağını bildirdi. Kaddafi, "Fransa derhal başı çekmeli, BM Güvenlik Konseyi kararını engellemeli ve Bingazi bölgesine yabancı müdahalesini durdurmalı" dedi.

Kendisinin iktidardan düşürülmesine Avrupa'nın ses çıkarmaması halinde "iki önemli" gelişmenin olacağını ifade eden Kaddafi, "Göç olacak, Libya'dan binlerce kişi Avrupa'yı istila edecek. Bunları engelleyecek kimse olmayacak. Bin Ladin kapınızda olacak. Karşınızda, Akdeniz'de bir İslami cihat olacak" diye konuştu.

LİBYA’YA BELİRSİZLİK HAKİM

Ülkede karışıklık sürerken, gelen haber bombardımanı ülkedeki son durumun net bir fotoğrafının çekilmesini zorlaştırıyor.

Libya devlet televizyonu, Kaddafi’ye bağlı güçlerin Pazar günü stratejik öneme sahip birkaç kenti ele geçirdiğini belirtti. Ancak bu iddia, isyancı güçler tarafından reddedildi.

Diğer yandan, başkent Trablus’ta şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtildi. Ancak, yönetimden yetkili isimler bunun çatışma olmadığını, Trablus’ta belli merkezleri tekrar ele geçiren Kaddafi yanlılarının havaya sevinçle ateş açma eylemi olduğunu belirtti.

El Libya televizyonu, Cuma günü isyancıları eline geçen önemli sanayi kenti Ras Lanuf ve Misrata’nın, Kaddafi güçlerinin eline geçtiği haberini verdi. Kaddafi’ye ait güçlerinin aynı zamanda, isyancıların kontrolünde bulunan Libya’nın doğusundaki Tobruk kentini de ele geçirdiği ifade edildi.

Televizyon, başkent Trablus, Kaddafi’nin memleketi Sirte ve güneydeki Sebha kentinde Kaddafi yandaşlarının sevinç gösterilerinin yaşandığını iletti.

SON DURUM NE

İsyancılar, aynı zamanda önemli bir petrol liman kenti olan Ras Lanuf ile Libya’yı Mısır’a bağlayan en önemli nokta konumundaki Tobruk’un kaybedildiği iddialarını yalanladı.

Tobruk’ta isyancı güçlerin kurduğu komitede yer alan Fatih Faraj, AFP haber ajansına, “Bu bilgiler doğru değil. Libya’nın doğusu, Ecdebiya’dan, Mısır sınırına kadar güven altında” dedi.

Faraj, “Bölgede durumun sakin olduğunu ve hiçbir önemli gelişme yaşanmadığını” da söyledi.

El Cezire televizyonuna konuşan, Misrata’daki isyancı liderlerden Muhammed Ali ise “kentte hiçbir çatışmanın yaşanmadığını ve kentin tamamen kontrollerinde olduğunu” ifade etti.

Öte yandan, isyancıların elinde bulunan Ras Lanuf’a, Kaddafi’ye bağlı savaş uçaklarının saldırı düzenlediği haberi geldi.

ZAVİYE’DE KATLİAM

İngiliz Sunday Times gazetesi, görgü tanıklarının verdiği bilgiye dayanarak, Trablus’un 50 km batısındaki Zaviye kentinde katliam yapıldığını belirtti.

Guardian gazetesi ise kentin Kaddafi güçleri tarafından kuşatma altına alındığını ve bugüne dek Libya’nın tanık olduğu en şiddetli çatışmalara sahne olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Sunday Times, bir diplomatı kurtarmak için operasyon düzenleyen İngiliz özel birliklerine ait askerlerin, isyancıların kalesi Bingazi’de esir tutuldukları bilgisini verdi.

Ayrıca Kaddafi son yaptığı açıklamalarda kendisine gelen bir soru üzerine, Pazar günü alıkoyulan bir Hollanda helikopterinin üç pilotunun esir tutulduğunu söyledi. Libya lideri, "Bu normal. Biz, izin almadan Libya'ya inen bir Hollanda helikopterini alıkoyduk" dedi.(hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER)

 

Kaynak: HÜRRİYET GAZETESİ {http://www.hurriyet.com.tr/dunya/17196770.asp?gid=373}

 Bu haber 837 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,745 µs