En Sıcak Konular

GAZETECİLER TAKSİM'DE GÖZALTILARI PROTESTO ETTİ

4 Mart 2011 14:27 tsi
GAZETECİLER TAKSİM'DE GÖZALTILARI PROTESTO ETTİ Meslektaşlarının gözaltına alınmasını protesto etmek isteyen gazeteciler Taksim'de bir araya geldi. Binlerce gazeteci meydanda yürüyüş gerçekleştirdi.

Gazeteciler Taksim'e çıktı!

Meslektaşlarının gözaltına alınmasını protesto etmek isteyen gazeteciler Taksim'de bir araya geldi. Binlerce gazeteci meydanda yürüyüş gerçekleştirdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Gazetecilere Özgürlük Platformu öncülüğünde İstanbul ve Ankara'da gazetecilerle dayanışma eylemi yapıldı. Binlerce gazeteci Taksim'de özgür basın için yürüdü.

Kalabalık, "Ahmet, Nedim onurumuzdur". "AKP elini medyadan çek" şeklinde slogan attı.

Taksim Meydanı'nda toplanan binlerce gazeteci ellerinde farklı protesto pankartları taşıdı. "Gazeteciysen boyun eğmeyeceksin. Boyun eğeceksen, gazeteciyim demeyeceksin" ve "Bugün Ahmet, Nedim. Yarın kim?" yazılı pankartlar dikkat çekti.

Yürüyüşe katılan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç şunları kaydetti...

"Gazetecilerin böyle bir yürüyüş yapma ihtiyacı duyduğuna göre bıçak kemiğe dayanmış olarak nitelendirmek gerekir diye düşünüyorum. Gazetecilik faliyetinin suç sayılması, özellikle de terör suçu sayılmasının basın üzerindeki baskısını meslektaşlarımızı mesleklerinden alıkoyulmasını eleştirmek, kınamak için protesto yapma zorunluluğunu duyduk.

Meslek faaliyetinin suç sayılması, gazetecinin haber kaynaklarıyla olan ilişkilerini terör örgütü biçiminde değerlendirmek gibi son dönemlerde moda bir anlayış sözkonusu. Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle bilgi ve belgelere ulaştığını, bunlardan haber ya da kitap hazırladıklarını biliyoruz.

Yargılanan çok sayıda meslekdaşımız var. TBMM’ye görev düştüğünü 2005 yılından beri söylüyoruz. Bu konuya ilgi gösterilmemesini yadırgıyoruz."

Eylemin ardından göstericiler sorunsuz bir şekilde dağıldı. Daha sonra basın açıklamasının yapıldığı alana çevik kuvvet polisleri geldi. İstiklal caddesi üzerinde polislerden birinin protestoculara yönelik sözlerinin ardından, eylemden dağılmakta olan küçük bir grup sözlü tepki gösterdi. Olay büyümeden yatıştırıldı.

ANKARA'DA DA PROTESTO VAR

Taksim'deki eylemin yanı sıra, gazeteciler Ankara'da da bir araya gelip, meslektaşlarının gözaltına alınmasını protesto edecek. Kızılay'da saat 13.30'da toplanacak gazeteciler Adalet Bakanlığı'nın önüne kadar yürüyecek.

 

Kaynak: GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/gazeteciler-taksime-cikti/363134/1/Gundem}

 Bu haber 787 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,847 µs