En Sıcak Konular

ANKARA'YA MEHMET AKİF ESERLERİ KÜTÜPHANESİ KURULUYOR

3 Mart 2011 22:49 tsi
ANKARA'YA MEHMET AKİF ESERLERİ KÜTÜPHANESİ KURULUYOR Türkiye Yazarlar Birliği, İstiklâl Marşı'nın kabulünün 90. yılında Ankara'da Mehmet Âkif Eserleri Kütüphanesi kuruyor.

Ankara'ya Mehmet Âkif Eserleri Kütüphanesi 
 
Türkiye Yazarlar Birliği, İstiklâl Marşı'nın kabulünün 90. yılında Ankara'da Mehmet Âkif Eserleri Kütüphanesi kuruyor.

Kütüphanede Safahat'ın muhtelif baskıları, Âkif'in diğer eserleri ve onun üzerine yazılmış kitaplarla birlikte Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad dergilerinin nüshaları da yer alacak. Mehmet Âkif Ersoy hayattayken, Safahat adı altında topladığı yedi şiir kitabı, eski harflerle birkaç defa basıldı. Ömrünün sonlarına doğru yeni harflerle yayımlatmak istemesine rağmen bu mümkün olmadı. Şairin bu arzusunu, vefatından sonra damadı Ömer Rıza Doğrul yerine getirebildi. O tarihten beri Safahat yüzlerce kez basıldı. Âkif'in vefatının üzerinden 75 yıl geçmesine rağmen, sık sık Safahat'ın farklı yayınevlerinden çıkmış yeni baskılarıyla karşılaşıyoruz. Bunlara İstiklâl Marşı ve Safahat hakkında kaleme alınmış kitapları, şairin yakın dostları Süleyman Nazif, Hasan Basri Çantay ve Midhat Cemal Kuntay ile başlayıp bugüne kadar Mehmet Âkif hakkında yazılmış kitapları, Âkif'in Sebilürreşad başta olmak üzere farklı yerlerde çıkmış nesirlerini ve manzumelerini, şiirlerinin elyazması nüshalarını da ilave ettiğinizde büyükçe bir Mehmet Âkif külliyatı ortaya çıkıyor. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB), bütün bu eserleri bir araya getirmek için Ankara'da Mehmet Âkif Ersoy Eserleri Kütüphanesi kuruyor. Avrupa'da ve Amerika'da yazar ve şairlerin eserleri ile haklarında yazılanları bir araya getiren müstakil kütüphanelerin sayısı oldukça fazla. Bu kütüphaneler, bir edebiyat adamının bütün birikimini ve takipçilerinin eserlerini bir arada bulundurmak ve ihtiyaç duyanların başvuracakları ilk adres olması bakımından önemli. Bunu hak eden birçok yazar ve şair olmasına rağmen Türkiye'de kişiler adına açılmış bu tarz kütüphaneler yok. Mehmet Akif adına açılacak kütüphane hem iyi bir başlangıç hem de başka kütüphanelere örnek olacak.

İstiklâl Marşı'nın kabulünün 90. yılında Mehmet Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi bünyesinde kurulacak kütüphane, TYB'nin Milli Müdafaa Caddesi'ndeki mekânında 11 Mart Cuma günü açılacak. Kütüphanede Safahat'ın muhtelif baskılarını, Safahat'tan seçmeler suretiyle hazırlanan kitapları ve Âkif'in diğer eserlerini bulmak mümkün olacak. Safahat'ın eski harfli baskıları takım olarak kütüphane raflarında yerini alırken, Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad dergileri de okurların istifadesine sunulacak.

TYB yetkilileri, Mehmet Âkif ve Safahat hakkında yayımlanmış eski kitapları bağış olarak verecek Mehmet Âkif dostlarından söz aldıklarını ifade ediyor. Piyasada mevcudu olan yeni kitaplar için de yazarlarından ve yayıncılarından destek bekliyorlar. Bağış yapanların isimleri, kütüphanede oluşturulacak panoda yer alacak.

(0312 417 45 70)

 

Kaynak: turkedebiyati.com.tr {http://www.turkedebiyati.com.tr/Sayfala.asp?nereye=haberoku&ID=3174}Bu haber 923 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,550 µs