En Sıcak Konular

RUSYA LİBYA'DAKİ AYAKLANMAYI UYDUDAN İZLİYOR''

2 Mart 2011 20:05 tsi
RUSYA LİBYA'DAKİ AYAKLANMAYI UYDUDAN İZLİYOR'' Rus Genelkurmay kaynakları Libya'da yaşanan ayaklanmaları uydudan takip ettiklerini açıkladı.

Rusya: "Medya sivil katliamını abartıyor"

Rusya Genelkurmayı: Libya'yı uydudan izliyoruz

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yönetimi bırakması yönünde iç ayaklanmaların yanısıra dış baskı ve yaptırımlar artıyor. ABD ve Avrupa Birliği'nden gelen yaptırımlara, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden de destek geldi.

Silah satış anlaşmalarından kaynaklanan borçların ödenmesini yaptırım kapsamına alınmamasını isteyen Moskova, hava sahasının kapatılmasına karşı. Moskova'da siyasi çevrelerden ABD ve Batılılı ülkelerin Libya'nın petrolü ile ilgilendikleri yönünde sert eleştiriler de geliyor

Tunus, Mısır ve Libya ile devam eden ayaklanmalara dışarıdan müdahalede bulunulmasına karşı çıkan Moskova'dan farklı değerlendirmeler geliyor. Interfax'a açıklamada bulunan Kremlin kaynakları Moskova'nın Kaddafi'nin yönetimi bırakmasından yana olduğunu açıklarken, Genelkurmay kaynakları Libya'da yaşanan ayaklanmaları uydudan takip ettiklerini açıkladı.

Kaynak, "Trablus ve Bingazi başta olmak üzere Libya'daki durumu uydu desteği ile yakından takip ediyoruz. Medya bir kısım olayları abartıyor. Savaş uçaklarının sivillere ateş açtığı yönünde herhangi bir kaydımız yok" iddiasında bulundu.

KREMLİN KADDAFİ'NİN AYRILMASINDAN YANA

Halka karşı silah ve güç kullanılmasının kabul edilemez olduğunu değerlendiren Kremlin kaynakları ise, Kaddafi'nin durumu daha da kötüye götürmesi durumunda yaşayan siyasi bir ceset olacağını ve modern dünyada kendisine yer edinmesinin mümkün olamayacağını savundu. Kremlin kaynakları, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Kaddafi'nin halkına karşı şiddet uygulamasına olayların başladığı günden itibaren karşı olduğuna dikkat çekti.

Libya'da 15 Şubat'tan bu yana devam eden protesto gösterilerinde 2 bine yakın eylemci yaşamını yitirirken, yaralıların sayısının 5 bini aştığı belirtiliyor.


Kaynak: ÖNCE VATAN GAZETESİ {http://www.oncevatan.com.tr/haberv.asp?HaberNo=40754}Bu haber 811 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,045 µs