En Sıcak Konular

ŞEKER ÇUBUĞUNDA ECZACILAR SGK'YI YALANLIYOR

1 Mart 2011 23:28 tsi
ŞEKER ÇUBUĞUNDA ECZACILAR SGK'YI YALANLIYOR SGK’nın açıklamasının aksine Eczacılar, “mağduriyet bitmedi” diyor

Şeker çubuğunda tatsız tartışma

SGK’nın açıklamasının aksine Eczacılar, “mağduriyet bitmedi” diyor

SGK’nın 32 kuruş olarak ödeyeceğini açıkladığı şeker çubuklarının 55 kuruş olduğunu belirten Eczacılar Birliği, “Devlet aradaki farkı bize ödetmeye çalışıyor. Hastaların mağduriyeti bitmedi” açıklaması yaptı.

Devlet bize ödetmeye çalışıyor

Türk Eczacıları Birliği (TEB), şeker hastalarının kullandığı şeker ölçüm çubuklarının Danıştay kararı öncesinde 55 kuruş olan birim fiyatının yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile 32 kuruş olarak belirlenmesini eleştirdi. TEB’in açıklamasında, “Eski uygulamada, şeker ölçüm çubuklarına ödediği 0.55 TL’nin ürünün bedelini karşılamadığını bilen SGK, eczacılar ile yapmış olduğu protokolde, oluşacak fiyat farkını hastanın ödemesini istemekteydi. Şimdi, birim fiyatı 0.32 TL’ye indirirken eczacının fiyat farkı almayacağını tebliğ ederek kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor” görüşü ifade edildi.

Hasta 17 lira ödeyecek

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti’nin yazılı açıklamasında, Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki şeker ölçüm cihazlarıyla ilgili düzenleme eleştirildi. TEB’in açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Hastalarımızın mağduriyeti bitmedi. Bilindiği üzere, Balıkesirli bir hastanın başvurusu ile şeker ölçüm çubuklarına SGK’nın belirlediği 0.55 TL’lik fiyat uygulaması, gerçekçi olmaması ve gerçek fiyatının çok altında kalması sebebiyle Danıştay tarafından durdurulmuştu. Çünkü vatandaşlarımız bu fiyat nedeniyle ceplerinden fark ödemek zorunda kalıyorlardı. SGK, ’hukuka rağmen ben yaparım, olur’ tavrını sürdürmeye devam ediyor.

Şimdi, birim fiyatı 0.32 TL’ye indirirken eczacının fiyat farkı almayacağını tebliğ ederek kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor.” Şeker ölçüm çubuğunun şeker hastaları için mutlaka kullanılması gereken hayati önemde bir ürün olduğu ve her ne olursa olsun eczanelerde bulundurulması gereğine işaret edilen açıklamada, “SGK’nın kendi ödemediği tutarı eczacılara ödetmeye çalışmasını, hukuksuz olduğu kadar, halk sağlığını hiçe sayan bir uygulama olarak değerlendiriyoruz” görüşü savunuldu. TEB’in açıklamasında, Danıştay kararı öncesinde SUT’taki birim fiyatı 55 kuruş olan şeker ölçüm çubukları için hastanın ödediği fiyat farkı 5 TL iken yeni düzenlemeyle bu bedelin 17.42 TL’ye çıktığı belirtildi.

Devlet çubuğa 32 kuruş, cihaza 20 lira ödeyecek

Danıştay kararının ardından, şeker hastalarının kullandığı şeker ölçüm cihazı ve çubuklarının bedelinin devlet tarafından ödenmesine ilişkin Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan düzenleme, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Ölçüm cihazlarına ait bedeller, SGK tarafından karşılanacak. Ölçüm cihazının yenilenme süresi iki yıl olacak. Bu düzenlemeden önce alınan cihazlar 6 ay değiştirilemeyecek. Çubuklarının bedeli ise sağlık raporunda tedavi protokolü olarak belirtilen adetler esas alınarak, en fazla üç aylık dönemlerde reçete edilmesi halinde karşılanacak. Ölçüm çubukları ve kan şekeri ölçüm cihazları, sözleşmeli eczanelerden temin edilecek. Eczaneler kan şekeri ölçüm cihazları için fark alabilecek ancak kan şekeri ölçüm çubukları için fark alamayacak. Yeni düzenlemede kan şekeri ölçüm çubuğunun fiyatı 32 kuruş, kan şekeri ölçüm cihazının birim fiyatı ise 20 TL olarak belirlendi.

 

Kaynak: GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/seker-cubugunda-tatsiz-tartisma/362441/1/Gundem}Bu haber 909 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,021 µs