En Sıcak Konular

BİLL CLİNTON: ''ORTADOĞU'DA BARIŞA ENGEL RUS KÖKENLİ YAHUDİLER''

23 Eylül 2010 14:26 tsi
BİLL CLİNTON: ''ORTADOĞU'DA BARIŞA ENGEL RUS KÖKENLİ YAHUDİLER'' ABD eski başkanlarından Bill Clinton, Orta Doğu'da barışın sağlanmasına en büyük engelin İsrail'e göç eden Rusya kökenli Yahudiler olduğunu öne sürdü.

Clinton Ortadoğu'da barışa engel, Rusya kökenli Yahudiler

Clinton barışı kimin engellediğini açıkladı

ABD eski başkanlarından Bill Clinton, Orta Doğu'da barışın sağlanmasına en büyük engelin İsrail'e göç eden Rusya kökenli Yahudiler olduğunu öne sürdü. New York'ta 'Clinton'ın Küresel Girişimi' başlıklı konferansta konuşan eski Başkan, "İsrail'in yüzde 16'sı Rusya kökenli Yahudiler... Filistin'le başlatılan barış sürecinde en gerçek tehlikede bu..." değerlendirmesinde bulundu. Clinton'a göre Rusya kökenli Yahudiler, İsrail'in mevcut topraklarından geriye gitmesini asla kabul etmiyor.

Orta Doğu'daki gelişmelere de değinen ABD eski Başkanı Clinton, "İsrail ordusunda genç askerlerin çoğunluğunu Rus göçmenlerin çocukları oluşturuyor. Onlar da topraklarının bölünmesine en sert çıkan kesim. Bu muazzam bir sorun oluşturuyor. İsrail farklı bir ülke olmuş. İsrail nüfusunun yüzde 16'sı Rus kökenli Yahudiler." dedi.

Clinton, konuyla ilgili Rus kökenli politikacı Natan Şaranski (Sovyet döneminde hapishanede yatan muhalif Yahudi) ile tartışmasını da örnek verdi. 2000 yılında barış önerisini ortaya attığında karşısında dönemin bakanı Şaranski'yi bulduğunu anlatan Clinton, "Natan sorun ne? diye sordum. O da bana, "Bu öneriye evet diyemem, çünkü ben Rusum. Ben büyük bir ülkeyi terkedip küçük bir ülkeye gelmişim. İstiyorsunuz ki, bu küçük ülkenin yarısını kesip atayım. Hayır, teşekkür ederim." diye konuştu.

Bunun üzerine Clinton da "Laf aramızda, siz buraya cezaevi odasından geldiniz. Ve burada sizin cezaevi odanızdan daha fazla toprak kalacak." karşılığını vermiş. Clinton'a göre, İsrail'de barış görüşü sürecine en fazla Avrupa kökenli Yahudiler onay veriyor.

NETENYAHU'DAN TEPKİ GELDİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Clinton'un açıklamalarını sert bir diller eleştirdi. Clinton'ı İsrail'in eski bir dostu olarak niteleyen Netanyahu, "Eski Sovyet ülkelerinden gelen göçmenler İsrail'in ve İsrail ordusunun güçlenmesinde büyük katkı sağlıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ortadoğu'da barış için 2000'de Camp David'de gerçekleşen zirveye dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, dönemin İsrail Başbakanı Ehud Barak ve Filistin Yönetimi adına da Yaser Arafat katılmıştı. İsrail-Filistin barışını sağlamak için toplanan zirve başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

 

Kaynak. MİLLİ GAZETE,http://www.milligazete.com.tr/haber/clinton-barisi-kimin-engelledigini-acikladi-177556.htmBu haber 903 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,734 µs