En Sıcak Konular

İŞGÜCÜNÜN 5'DE 1'İ İSTANBULDA

23 Ağustos 2010 12:51 tsi
İŞGÜCÜNÜN 5'DE 1'İ İSTANBULDA Türkiye’nin vergi gelirlerinin yüzde 45’ini, dış ticaretin ise yüzde 50’den fazlasını İstanbul sağladı.

Türkiye’yi İstanbul sırtladı  

Türkiye’nin vergi gelirlerinin yüzde 45’ini, dış ticaretin ise yüzde 50’den fazlasını İstanbul sağladı. Tahakkuk eden vergi açısından İstanbul’u Kocaeli, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin ve Antalya izledi
Türkiye ekonomisinin kalbi durumundaki İstanbul, ülke GSYH’sinin yaklaşık yüzde 22’sini, vergi gelirlerinin yüzde 45’ini, dış ticaretin ise yüzde 50’den fazlasını sağladı. Mega kent son yıllardaki ekonomik krize rağmen büyümesini sürdürürken, Türk ekonomisinin lokomotif şehri olmaya devam etti.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, İstanbul’da tahakkuk eden vergi miktarı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında artarak yaklaşık 83,8 milyar liraya ulaştı. Bu miktara karşın yaklaşık 75 milyar lira tutarında vergi tahsilatı gerçekleşti. İstanbul’da tahakkuk eden vergi miktarı kendisinden sonra gelen en fazla tahakkuka sahip Kocaeli, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin ve Antalya’dan oluşan 6 ilin toplamından daha fazla. Geçen yıl İstanbul’un bütçe gelirleri içindeki payı da bir önceki yıla göre artarak yüzde 36,86’dan yüzde 37,65’e yükseldi. İlin toplam bütçe giderlerinden aldığı pay ise yüzde 3,87 seviyelerinde seyretti. Geliri, giderinin yaklaşık 7,8 katı olan İstanbul, gelir/gider oranı ve bütçe giderlerinden aldığı pay itibarıyla ikinci sırada yer aldı.

İşgücünün 5’te 1’i İstanbul’da

Resmi rakamlara göre yaklaşık 13 milyon olarak tespit edilen nüfusuyla Avrupa’nın ve dünyanın nüfus açısından en büyük metropollerinden biri olan İstanbul, Türkiye’nin toplam işgücünün ise yaklaşık yüzde 18,1’ini barındırıyor. GSYH alt gruplarına bakıldığında sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 30’unu gerçekleştiren İstanbul, toptan ve perakende ticaretin yaklaşık yüzde 24’ünü yapıyor. Toplam banka şubelerinin yaklaşık üçte biri İstanbul da yer alırken, Türkiye ortalaması 6 bin 440 lira olan kişi başı mevduat İstanbul’da 16 bin 500 liraya çıkıyor.

 

Kaynak: YENİ MESAJ GAZETESİ,http://www.yenimesaj.com.tr/index.php?haberno=10003377&tarih=2010-08-23Bu haber 314 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,481 µs