En Sıcak Konular

CHP NEREYE KOŞUYOR?

20 Temmuz 2010 16:39 tsi
CHP NEREYE KOŞUYOR? Yeni Kürt Raporu için kurulan komisyon Şırnak'ta çalışmalarına başladı.

Diyarbakır il örgütü ise alternatif bir rapor hazırladı. Raporda, çok tartışılacak öneriler yer alıyor: Ana dilde eğitim seçmeli ders olmalı. Genel af getirilmeli. Öcalan için ev hapsi ya da yurtdışı ikameti olabilir. CHP, bir süredir 1989 tarihli Kürt Raporu'nu yenilemeye çalışıyor. Bu amaçla Genel Merkez bünyesinde kurulan Doğu ve Güneydoğu Komisyonu, Mardin ve Şırnak’ta çalışmalarına başladı. Komisyonun bugün Diyarbakır’a geçmesi bekleniyor.

Bu ildeki ziyarete sürpriz bir rapor damgasını vuracak. CHP Diyarbakır İl Sekreteri Mahmut Şevketoğlu, hazırladığı 15 sayfalık raporu Diyarbakır il Örgütü adına Genel Merkez Komisyonu'na verecek. Raporda çok tartışılacak öneriler yer alıyor. Şevketoğlu, “CHP, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte bölgede ivme kazandı. Bunu olumlu karşılıyoruz. Kürt sorununu çözebilecek tek parti CHP." diyor. Şevketoğlu'nun verdiği bilgilere göre rapordaki önerilerden bazıları şöyle:

ÇOK SAYIDA PKK’LI HAPİSTE

** Ana dilde eğitim yasal olarak Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına girmeli. Okullarda seçmeli ders olarak okutulmalı. Türklerin de Kürtçe öğrenme hakkı var.
** Beyaz bir sayfa açılmalı. Genel af getirilmeli. PKK’lılara yönelik, ceza alan, hapis yatan, mahkum olan çok sayıda insan var. Bunlara yönelik sicil affı getirilmeli.
** Öcalan'a ev hapsi ya da yurtdışı ikameti olabilir. CHP özü itibariyle devrimci bir parti. Bu devrimci adımları atacaktır.
** Ekonomik yapının düzeltilmesi için devlet istihdam yaratmalı.
** GAP, bölgeye ekonomik kazanç sağlamalı.
** Taş atan çocuklar bir an önce cezaevinden çıkarılmalı. Taş attı diye bir çocuğun 16 yıl ceza alması dünyada çağdışı ülkelerde bile yok.

TEPKİLERDEN KORKMUYORUM
CHP'li Mahmut Şevketoğlu, bu önerilerin tepki çekeceğini düşünmüyor. Şevketoğlu, “Kürt sorununu çözmek için CHP’de siyaset yapıyorum. Tepkiden korkmuyorum. 30 yıldır süren bir savaş var. 400 milyar harcanmış. Ancak her iki taraf olduğu yerde duruyor. Bunca hükümet geldi gitti. Biz CHP olarak bir şey yapmazsak, kardeşlikten bahsedilmez. Kürt sorununun çözümünde net ve samimi olmak gerek" ifadelerini kullandı.

Şevketoğlu, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında Kürt dememesinin eleştirilmesine ise karşı çıktı. Şevketoğlu, “Bu tavrı doğru buluyorum. Etnik yapılar üzerinden siyaset yaparsanız MHP ve BDP’den farkınız kalmaz. CHP, Türkiye’nin tamamını kucaklamalı. Şucuyum bucuyum demeye gerek var mı? Kılıçdaroğlu’nun Alevi ve Kürt olduğunu bilmeyen var mı, bunu deklare etmesi gerekiyor mu?" dedi. Diyarbakır eski Milletvekili Mesut Değer’in Genel Merkez Komisyonu'nda görev almasına tepki gösterirken eski Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu’nun CHP’ye katılması talebine destek verdi: “Tanrıkulu önemli bir aktör. CHP’de mücadele ederse onur duyarız." CHP'de siyaset yapmanın kolay olmadığını vurgulayan Şevketoğlu, il örgütün defalarca bombalandığını sözlerine ekledi.

DARBE ANAYASASINI SANDIĞA GÖMECEĞİZ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova'da düzenlenen mitingte vatandaşlardan referandumda 'hayır' oyu vermelerini istedi.

HAPI YUTMAYACAĞIZ
AK Parti iktidarının, vatandaşın değer verdiği bütün kurumların içini boşalttığını ileri süren Kılıçdaroğlu, ''12 Eylülde ilk tokadı, seçimlerde ikinci tokadı indireceksiniz.'' dedi. İktidarın, vatandaşın gerçek gündemini değiştirmek için anayasa değişikliğini ortaya attığını iddia eden CHP lideri, ''12 Eylül Anayasası'nı sandığa gömeceğiz, 12 Eylül Anayasası'nın etrafına şeker sarıp bize yutturmaya çalışan Tayyip Erdoğan'ın hapını yutmayacağız.'' değerlendirmesinde bulundu.

Bugün / Ezelhan ÜstünkayaBu haber 630 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,613 µs