En Sıcak Konular

İSRAİL YAPTIKLARININ BEDELİNİ ÖDEYECEK

3 Temmuz 2010 18:10 tsi
İSRAİL YAPTIKLARININ BEDELİNİ ÖDEYECEK İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, basında çıkan "İHH İsrail'le uzlaşma arıyor" iddialarını yalanladı.

İsrail devletiyle“uzlaşma” arayışında olmadıklarını söyleyen Yıldırım

İsrail yaptıklarının bedelini ödeyecek

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, basında çıkan "İHH İsrail'le uzlaşma arıyor" iddialarını yalanladı. "Biz İsrail ile uzlaşma arayışı içerisinde değiliz. İsrail'e yaptıklarının bedelini ödetmeye çalışıyoruz" diyen Yıldırım, "İsrail, uluslar arası mahkemelerde ve insanlık vicdanında kaybedecektir" dedi.

 Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği (UMAB) 3. Genel Kurul toplantısı için birçok ülkeden gelen alimler IHH İnsani Yardım Vakfı'nda yemekli bir toplantıda bir araya geldi. Toplantıda konuşan IHH Başkanı Bülent Yıldırım, Suçlu tarafın İsrail olduğunu vurgulayarak, "Biz suçlu taraf değiliz ki uzlaşma arayışı içerisinde olalım. Sivil ve masum insanları uluslararası sularda öldüren İsrail'dir. İsrail devleti ile barış aramak gibi bir çabamız yok. 9 şehit ve 54 yaralı verdik. İsrail, bunların hesabını hukuk önünde verecek. İsrail, insanların vicdanlarında mahkûm olacak, yalnızlaştıracak" dedi.

İsrail devletiyle değil, İsrail halkıyla diyalog kuruyoruz
"İsrail hükümetiyle değil İsrail halkıyla diyalog içerisine giriyoruz" diyen Yıldırım, İsrail yönetimi, halkını kandırıyor ve gerçekleri anlatmıyor. Onun için İsrail'deki kimi televizyonlara röportajlar verdik. Ve şu anda İsrail içerisinden de yönetimin bu tavrı eşleştirilir hale geldi. Ben tekrar söylüyorum artık dünyada hiçbir adalet ve vicdan sahibi İsrail'den korkmuyor. Şu anda dünyanın her tarafından İsrail aleyhine davalar açılıyor. İsrailli yöneticiler, Fransa, İngiltere ve daha birçok ülkeye rahat rahat gidemeyecekler. İlk başarımızı Fransa'da aldık. Fransa'da açtığımız dava sonucunda İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Fransa'ya gidemedi. Programını iptal etmek zorunda kaldı. Onun için bizim söylediğimiz, biz İsrail devleti ile uzlaşma arayışında değiliz. İsrailli yetkililere bu yaptıklarını ödettirme peşindeyiz ve bu gördüğünüz âlimler İslam dünyasını temsil ediyor. İslam dünyası artık Filistin'in özgür olmasına karar vermiştir. Bir gün inşallah Mescid-i Aksa da özgürce namaz kılacağız" şeklinde konuştu.

Filistinli mahkumlar ve Gilad Şalit için komisyon kurulmalı
"Hamas'In  elinde esir tutulan İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılması için aracı olmak gibi bir durumunuz var mı?" sorusuna cevap veren Yıldırım, "Öncelikli olarak biz hiçbir zaman Şalit için araya gireriz demedik. İsrailli gazeteci 'siz insani yardım vakfısınız, özgürlüklerin kısıtlanması ile de uğraşıyorsunuz. Gilad Şalit ile ilgili neden çalışmıyorsunuz' diye sorduğunda biz de kendisine İsrail'deki 11 bin Filistinli mahkûm ve Gilad Şalit için uluslararası bir komisyon kurarak çalışabiliriz ama bunun için İsrail hükümetinin bize başvurmasını bekliyoruz cevabını verdik. Onlara Filistinli mahkûmları da hatırlattık. Bunun üzerine İsrail'deki Türk Yahudi Cemaati bize bir yazılı metin gönderdi. Bu metin üzerine biz vakfımız olarak tartışmalar yapıyoruz. Öyle bir şeye henüz karar vermiş değiliz. Bugünlerde söylediğimiz şeylerin iyi algılanması lazım. Basında söylemediğimiz şeyler üzerinden tartışmalar yürütülüyor" ifadelerini kullandı.

Gemiler ne zaman gelecek?
Yöneltilen soru üzerine İsrail'in elinde bulunan yardım gemileri hakkında bilgi veren Yıldırım, "Şu anda Dışişleri Bakanlığı bu konu ile ilgili çalışma yapıyor. 2 tane römorkör gönderecek. Bu römorkörlerin hazır olduğunu söylediler. 3 gemi çekilerek getirilecek. Ancak biz bu gemilerin bir komisyon tarafından tespit edilmesini istiyoruz. Çünkü eşyalarımızın hepsini gasp ettiler. Bunları uluslararası mahkemede tazminat konusu yapmak istiyoruz. Eğer sorun çözülürse gemiler 15 gün içerisinde burada olacak" dedi. Yıldırım, şehit olan arkadaşlarının yaşadığı illerde onların adlarına birer yurt açacaklarını ifade etti. Yıldırım, "Bu şekilde Filistin şehitlerinin adı o illerde Filistin'in tapusu olacak" şeklinde konuştu.

Kaynak: Milli Gazete ,http://www.milligazete.com.tr/haber/israil-yaptiklarinin-bedelini-odeyecek-168967.htmBu haber 599 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  37,709 µs