En Sıcak Konular

AVRUPA'DA BİRKAÇ ÜLKE BATACAK İDİASI

24 Şubat 2010 19:52 tsi
AVRUPA'DA BİRKAÇ ÜLKE BATACAK İDİASI Ünlü ekonomist Kenneth Rogoff, kamu borçları nedeniyle yakın zaman içinde birkaç ülkenin iflasını beklediğini açıkladı. Rogoff isim vermese de gözler borç krizi yaşayan Yunanistan, Portekiz ve İspanya’ya çevrildi

"Birkaç ülke batacak"

Ünlü ekonomist Kenneth Rogoff, kamu borçları nedeniyle yakın zaman içinde birkaç ülkenin iflasını beklediğini açıkladı. Rogoff isim vermese de gözler borç krizi yaşayan Yunanistan, Portekiz ve İspanya’ya çevrildi

Dünyanın en ünlü ekonomistlerinden ABD’li Kenneth Rogoff, şişen kamu borçları nedeniyle birkaç ülkenin iflas bayrağını çekeceği öngörüsünde bulundu. Eski IMF başekonomisti olan ve şu an Harvard Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olarak görev yapan Rogoff, “Bankacılık krizlerinin ardından genellikle birkaç yıl içerisinde bazı ülkenin iflasa sürüklendiğini görüyoruz. Bu kez yine aynısının olmasını bekliyorum” dedi.
Tokyo’da ekonomik bir forumda konuşan Rogoff, mali piyasaların faizleri yukarı iteceğini ve Yunanistan ile Portekiz gibi Avrupa ülkelerinin birçok sorun yaşayacağını dile getirdi.
Rogoff’un 2008 yılında ABD’nin büyük bankalarının iflasa sürükleneceği yönündeki öngörüsü doğru çıkmıştı. Mali felaketlerin tarihi üzerine bir kitabı da bulunan Rogoff, “Bu işin zamanını söylemek çok, çok zor ancak olacak” dedi.
Almanya, ABD ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde yavaş bir büyüme gerçekleşeceğini belirten Rogoff, bu ülkelerin faizler yükseldiği zaman kemer sıkma politikası uygulayarak sorunla başa çıkacağını söyledi.

Rusya’nın 5 katı borcu var
Rogoff, iflas öngörüsüyle ilgili ülke ismi vermese de gözler bütçe açığının gayrisafi milli hasılasına oranı yüzde 12.7 ve kamu borcunun GSMH’ye oranı yüzde 112.6’yı bulan Yunanistan’a çevrildi. Bu ülkeyle birlikte borç oranları Avrupa Birliği sınırlarının çok üzerinde olan Portekiz, İrlanda, İtalya ve İspanya da endişe yaratıyor.     
Yunanistan’ın 2009 yılı sonunda borçları toplamı 300 milyar euro’yu buluyor. Bu rakam, 1998’de borçlarını ödeyemez duruma gelen Rusya ve 2001 yılında iflas durumuna gelen Arjantin’in boçlarının  5 katından fazla.  
Rogoff, konuşmasında yatırımcıların ABD’de hükümetin harcamaları kısması için baskı yapacaklarını da belirtti. Japon Tokyo - Mitsubishi UFJ Bankası stratejisti Naomi Fink, “Yunanistan, karşı karşıya olduğumuz risklerden birisinin de ülke iflasları olduğunu hatırlatıyor. Ancak panik içinde olmamız ve kredilerin dondurulmasını gerektirecek bir senaryo da doğru değil” dedi. 

Kaynak: Milliyet Ekonomi Servisi,http://www.milliyet.com.tr/-birkac-ulke-batacak/ekonomi/haberdetay/24.02.2010/1203109/default.htm?ver=70Bu haber 501 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,552 µs