En Sıcak Konular

EMEKLİ ASKERLERİ SORGUDA SİNİRLENDİREN SORU

24 Şubat 2010 19:15 tsi
EMEKLİ ASKERLERİ SORGUDA SİNİRLENDİREN SORU Balyoz Darbe Planı" kapsamında gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen emekli askerlerin, planda geçtiği belirtilen bir F-16 uçağının düşürülmesi ve camilerin bombalanmasıyla ilgili sorulara çok kızdıkları ve şiddetle karşı çıktıkları öğrenildi.

Balyoz'da emekli askerleri sinirlendiren soru

Balyoz Darbe Planı" soruşturması kapsamında gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen emekli askerlerin, planda geçtiği belirtilen bir F-16 uçağının düşürülmesi ve camilerin bombalanmasıyla ilgili sorulara çok kızdıkları ve şiddetle karşı çıktıkları öğrenildi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen askerler arasında yer alan emekli kurmay albay Bülent Tunçay'ın avukatı Ali Rıza Dizdar, adliyedeki sorgulamalarla ilgili olarak basın mensuplarına açıklama yaptı. Dizdar, seminerlerin kimler tarafından yapıldığı yönündeki soruya müvekkili emekli kurmay albay Bülent Tunçay'ın dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün onayından sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı emriyle "savaş oyunları" şeklinde düzenlendiğini söylediğini belirtti.

Dizdar, müvekkilinin sorgulanmasıyla ilgili olarak, "Savcı 'MİT'e asker atayacakmışsınız' diye sordu. Albay ise 'Bu bizim işimiz değil, Meclis'in işine karışmayız. Darbeler dönemi bitmiştir' dedi. Müvekkilim ise 'Seminerlere siviller de katıldı mı" diye soruldu. 'Gizlilik seviyesi olan seminerlere siviller katılmıyor. Ancak deprem seminerleri gibi seminerlere sivillerin de katılımı sağlanıyor" dedi.

Avukatı Ali Rıza Dizdar, gözaltındaki tüm askerlerin planda geçtiği belirtilen camilerin bombalaması, bir F 16 uçağının düşürülmesi ve azınlıklara yönelik saldırılarla ilgili sorular karşısında sinirlendiklerini, bu iddiaları şiddetle reddettiklerini vurguladı. Dizdar, "Seminerin kendisini es geçiyorlar. Çünkü eğer seminerler suç sayılsaydı Kara Kuvvetleri Komutanı'nın da ifade vermek üzere çağrılması gerekirdi" şeklinde konuştu.

Kaynak: Milliyet Gazetesi,http://www.milliyet.com.tr/balyoz-da-emekli-askerleri-sinirlendiren-soru/turkiye/sondakika/24.02.2010/1203482/default.htm?ver=29

 Bu haber 259 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,143 µs