En Sıcak Konular

TURİZM GELİRLERİ AZALDI

29 Ekim 2009 13:29 tsi
TURİZM GELİRLERİ AZALDI Turizm gelirleri bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4.6 azalarak 9 milyar 526.3 milyon dolara düşerken, turizm gideri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüze 38.3 artarak 1 milyar 97 milyon dolara ulaştı.

Turizm gelirleri yüzde 4.6 azaldı  
 
Turizm gelirleri bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4.6 azalarak 9 milyar 526.3 milyon dolara düşerken, turizm gideri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüze 38.3 artarak 1 milyar 97 milyon dolara ulaştı. 

TÜİK, Üçüncü Dönem Turizm İstatistiklerini açıkladı. Çıkış Yapan Ziyaretçiler Anketi sonuçlarına göre, bu yılın Üçüncü dönem turizm geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.6 azalarak 9 milyar 526.3 milyon dolar oldu. Turizm gelirinin 7 milyar 40.7 milyon dolarını yabancı ziyaretçilerden, 2 milyar 485.6 milyon dolarını ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerinden elde edildi. Ziyaretçiler seyahatlerini kişisel olarak veya paket tur ile gerçekleştirdi. Turizm gelirinin 7 milyar 652 milyon dolarını kişisel, 1 milyar 874 milyon dolarını ise paket tur harcamalarından oluştu.
Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan Üçüncü Dönemde en yüksek turizm geliri 3 milyar 814 milyon dolar ile Ağustos ayında gerçekleşti.

Yabancılar fazla harcamıyor
Temmuz ayında 2 milyar 907 milyon dolar, Eylül ayında ise 2 milyar 806 milyon dolar gelir elde edildi. Temmuz–Eylül döneminde kişi başı ortalama harcama yabancılarda 608 dolar, vatandaşlarda ise bin 168 dolar oldu. Ocak–Eylül döneminde ise toplam 16 milyar 236 milyon dolar turizm geliri elde edildi. Aynı dönemde turizm gideri ise 2 milyar 930 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dokuz ayda toplam 25 milyon 77 bin 427 kişi Türkiye’yi ziyaret ederken, kişi başına ortalama harcama 647 dolar oldu.

Kaynak. Yeni Mesaj Gazetesi,http://www.yenimesaj.com.tr/index.php?haberno=9007766&tarih=2009-10-29
 Bu haber 393 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,845 µs