En Sıcak Konular

BAĞ-KUR'LULAR MAĞDUR EDİLİYOR

31 Mayıs 2009 20:39 tsi
BAĞ-KUR'LULAR MAĞDUR EDİLİYOR Bağ-Kur’luların sosyal güvenlik standartları bakımından farklı hizmet aldıklarını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Emeklilik ve sağlık hizmetleri standartlarında en kısa zamanda birlik sağlanmalıdır” dedi.

Bağ-Kur'lular mağdur ediliyor 

Bağ-Kur’luların sosyal güvenlik standartları bakımından farklı hizmet aldıklarını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Emeklilik ve sağlık hizmetleri standartlarında en kısa zamanda birlik sağlanmalıdır” dedi.
 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken; Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı’nın hukuki yapılarının sona erdirilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanmalarının son derece yararlı bir hizmet olduğunu söyledi. Palandöken, sosyal güvenlik hizmetlerinin tek çatı altında toplanmasından bu yana 1 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen hizmetlerde yeknesaklığın sağlanamadığını belirtti. Sosyal güvenlik kuruluşlarımızın iştirakçilerinin yararlandığı hizmet standartlarında büyük farklılıklar gözlendiğini ve yeni hukuki yapı ile de var olan şikayetlerin giderilmesi konusunda mesafe alınamadığını kaydeden Palandöken, emeklilik ve sağlık hizmet standartlarında en kısa zamanda birliğin sağlanması gerektiğini kaydetti. Palandöken, “Bugün, aynı hizmet yılı görev yaparak emekliye ayrılan Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı iştirakçileri arasında emeklilik aylıkları yönünden büyük farklar bulunmaktadır. Yararlanılan sağlık hizmetlerinin kapsamı yönünden de aynı hizmeti alamamaktadır” diye konuştu.

Güvensizlik doğuruyor

Bağ-Kur’dan aynı hizmet süresiyle aynı basamaktan emekli olanların; prim ödeme dönemi ve aylık bağlanması için talepte bulunulan dönemdeki mevzuattaki aylık bağlama oranlarındaki farklar nedeniyle maaşlarında önemli farklılıklar bulunduğunu ifade eden Bendevi Palandöken, “Bu durum emeklilerimizin kuruma karşı olan güvensizliğine ve huzursuzluğa yol açmaktadır. Bu nedenle yapılacak yeni bir düzenleme ile aynı hizmet süresi ve aynı basamaktan emekli olan sigortalıların yaşlılık aylıkları eşitlenmelidir” ifadelerini kullandı.

Emekli aylıklarında farklılıklar bulunuyor

SSK’dan emekli olan iştirakçilerin taban aylığının 600 TL, Emekli Sandığı iştirakçilerinin taban aylığı 780 TL iken Bağ-Kur’dan emekli olan bir iştirakçinin taban aylık ücreti 450 TL gibi düşük bir düzeyde olduğunu kaydeden Palandöken, “Mukayeseli bir analiz yapmak gerekirse bir Bağ-Kur emeklisinin maaşı, işçi emeklisine göre yüzde 33, memur emeklisine göre ise yüzde 73 daha düşüktür. Konunun temelde bir sigorta ve aktüeryal hesabı sorunu olmasına karşın, prim/ücret/hizmet dengesinin sağlanamamasını bir türlü anlayamıyoruz. Sosyal güvenlikte standart birliğinin temini amacıyla kurulan sosyal güvenlik kurumuna bu alanda büyük görevler düşmektedir. Esnaf sanatkarlar kesimi olarak bu haksız ve adaletsiz durumun en kısa zaman içerisinde düzeltilmesini bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Yeni Mesaj Gazetesi,http://www.yenimesaj.com.tr/index.php?sayfa=anasayfa&haberno=9004556&tarih=2009-05-31


 Bu haber 307 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,695 µs