En Sıcak Konular

TÜRKİYE'DE KAÇ KİŞİ DİNLENİYOR?

25 Nisan 2009 23:50 tsi
TÜRKİYE'DE KAÇ KİŞİ DİNLENİYOR? Bakan Şahin’in, bir soru önergesine verdiği cevap bu ilginç gerçeği gözler önüne serdi

Kaç kişinin dinlendiğini devlet de bilmiyor!

Şahin “Son 3 yılda Türkiye’de kaç dinleme kararı alındı” sorusuna “Böyle bir istatistik yok” yanıtını verdi.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre,MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Adalet Bakanlığı’na dinlemelerle ilgili bir soru önergesi verdi ve “Mahkemelerin CMK’na göre son üç yılda kaç dinleme kararı aldığını” sordu. Bakan Şahin bu soruya, “2005-2006-2007 yıllarında telefon dinlemeleriyle ilgili olarak Bakanlığımızda istatistiki veri bulunmamaktadır” yanıtını verdi. Adalet Bakanlığı’nda suçlular, hükümlüler ve birçok konuyla ilgili geniş istatistiki bilgiler bulunmasına rağmen dinlemeyle ilgili istatistik tutulmaması dikkat çekti.

13 bin kayıt imha edildi

Şahin’in, 134 ağır ceza merkezi Cumhuriyet başsavcılıklarından gönderilen verilerin yer aldığı cevabında ilginç ayrıntılar da vardı. Buna göre, 2006-2007 ve 2008 yıllarında dinlemeye alınan 12 bin 888 kişinin iletişim kayıtları, haklarında kovuşturmaya gerek görülmediği için imha edildi. Veriler, her geçen yıl haklarında kovuşturmaya gerek görülmediği için dinleme kayıtları iptal edilen kişi sayısının arttığını da gözler önüne serdi. Adalet Bakanlığı’nın, 134 ağır ceza merkezi cumhuriyet başsavcılıklarından derlediği bilgiye göre, 2006’da iletişim kayıtları imha edilen kişi sayısı 2 bin 729 iken, 2007’de bu sayı 4 bin 947 kişiye, 2008’de de 5 bin 212 kişiye yükseldi.

10 gün içinde yok ediliyor

Yasal dinlemeler CMK’nın 135. maddesi çerçevesinde “Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturmada, suç işlendiğine ilişkin kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı ve başka suretle delil elde edilmesi imkânının bulunmaması durumunda, hâkim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının kararıyla şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişimi tespit edilebilir” hükmü çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Aynı yasanın 137. maddesi ise, dinlemeye alınan kişi hakkında kovuşturmaya gerek görülmemesi ya da hakim onayı alınmaksızın dinlemelerin yapılması durumunda, iletişim kayıtlarının 10 gün içinde imha edilmesini öngörüyor.

İSTANBUL VE DİYARBAKIR İLK SIRADA

İletişim kayıtları imha edilen kişi sayısının en fazla olduğu ilk 5 il şöyle:

2006- İstanbul (480 kişi), Diyarbakır (316), Van (311), Adana (288), Mersin (173)

2007- İstanbul (719), Diyarbakır (538), Adana (510), Mersin (361), Van (267)

2008- Diyarbakır (864), İstanbul (654), Van (514), Mersin (392), Adana (364)

TİB BAŞKANI FETHİ ŞİMŞEK: Nüfusun binde biri dinleniyor

ADALET Bakanı Mehmet Ali Şahin, “Kaç kişinin dinlendiğiyle ilgili istatistiki bilgi yok dedi. Ancak Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek kısa süre önce Türkiye’de kaç kişinin dinlendiği sorusuna şu yanıtı vermişti: ”Ben MİT, Emniyet ve Jandarma Teşkilatı’nın emanetçisiyim. Şunu açıklıyorum ki, Avrupa’daki dinlemelerin üstünde değil bizdeki dinleme sayısı. Nüfus oranına göre binde 1 olduğunu kamuoyu ile paylaşıyorum. Ortam dinlemesi dediğimiz yasa dışı yapılanları kastetmiyorum. İki kişi oturup konuşurken cebinizi açıp kaydetme de yasa dışıdır. Bunları kastetmiyorum. “Şimşek’in verdiği orana göre Türkiye’de toplam 71 bin kişi dinleniyor.(Şebnem HOŞGÖR)

Kaynak: Vatan Gazetesi,http://w9.gazetevatan.com/Kac_kisinin_dinlendigini_devlet_de_bilmiyor/235169/1/Bu haber 245 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,457 µs