En Sıcak Konular

ERDOĞAN: DEMOKRASİNİN YOLU SANDIKTIR

16 Aralık 2008 22:12 tsi
ERDOĞAN: DEMOKRASİNİN YOLU SANDIKTIR Başbakan Erdoğan, Meclis çatısı altından, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanını, vatanın herhangi bir karış toprağında veya ilinde görmek istemeyenler çıktığını belirtti.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis çatısı altından, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanını, vatanın herhangi bir karış toprağında veya ilinde görmek istemeyenler çıktığını belirterek, ''Orada açılışlar yaparken, bunu hazmedemeyenler; arabaları yaktılar. Partimin teşkilatını, cam çerçeve indirdiler. Bu mu demokrasi, özgürlük, insan hakları?'' dedi.
     TBMM Genel Kurulunda, 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi üzerinde, Hükümet adına eleştirilere yanıt veren Erdoğan, hazırladıkları bu 7. bütçenin de önceki bütçeler gibi, Türkiye'nin potansiyelini, zenginliğini, dinamizmini, imkanlarını, kaynaklarını, fırsatlarını ortaya çıkaran bir bütçe olduğunu söyledi.
     2009 yılı bütçesinin, ''Küresel finans krizini Türkiye için fırsata dönüştürme bütçesi'' olduğunu belirten Erdoğan, önceki bütçelerde olduğu gibi, 2009 bütçesinde de ekonomik kalkınmaya odaklanmış, bireysel ve toplumsal refahı gözeten sosyal yönü güçlü bir bütçeyi Türkiye'ye kazandırdıklarını kaydetti.
     Başbakan Erdoğan, geçmiş dönemin geri kalmışlığını, krizlerini vurgulayarak değil; daha iyiye, daha güzele ulaşmayı vurgulayarak yollarına devam ettiklerini ifade etti.
     ''Elde ettiğimiz her başarıyı, 'kriz sonrası toparlanma' olarak değerlendirenler, ülkemizin, hükümetimizin başarılarını şansa, tesadüfe havale edenler oldu'' diyen Erdoğan, milletin sevincini, başarısını, umudunu karartmaya çalışanların, başarılara kulp taktıklarını bildirdi. Erdoğan, ''Ancak, 6 yıllık performansımız ortaya koydu ki, hiçbir başarı tesadüf değildir'' dedi.
     Türkiye'nin büyümesinden, güçlenmesinden, hükümetin başarılı olmasından rahatsızlık duyanlar olduğunu da ifade eden Erdoğan, ''AK Parti'nin kaybetmesi için, Türkiye'nin kaybetmesini isteyenler oldu. Ama biz, her zaman dedik ki; Türkiye kazanacaksa biz kaybetmeye hazırız'' diye konuştu.
     Başbakan Erdoğan, ''Bu ülkede taş üstüne taş koyanın başımız, gözümüz üstünde yeri vardır'' derken; taş üstüne taş koyanları taşlamaktan, yıldırmaktan, bezdirmekten başka bir misyon yüklenmeyenlerin ortaya çıktığını kaydetti.
     Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''6 yıl boyunca, gerek yurt içinde gerek yurt dışında, milletimizin, ülkemizin menfaatlerini yükseltmek ve yüceltmek için bütün ekibimle birlikte yoğun bir gayretin içerisindeyiz. Türkiye genelinde, ayak basmadık vatan toprağı bırakmadık. En az gittiğim ile, Başbakan olarak 3 kez gittim ve gitmeye de devam edeceğim. Bu ülkenin başbakanının kalkıp da vatanımızın herhangi bir karış toprağında veya ilinde görmek istemeyenler de çıktı, bu kutsal çatının altından, çıktı. O kadar ilginç ki, orada demokratik hakkımızı kullanırken, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, orada açılışlar yaparken, bunu hazmedemeyenler arabaları yaktılar, lastikler yaktılar, partimin teşkilatını, cam çerçeve indirdiler. Bu mu demokrasi, bu mu özgürlük, bu mu insan hakları? Özgürlük bu yolla olmaz, demokrasi bu yolla elde edilmez. Demokrasinin yolu sandıktır, sandık.''
     Erdoğan, dünyanın her yerinde finans krizi süreci devam ederken, morallerin bozuk, güven ve istikrarın kaybolduğu, geleceğin belirsizleştiği bir ortamda hiç kimsenin yatırıma, üretime, tüketime yönetmediğini, ekonominin bir durgunluk yaşadığını anlattı.
     Hükümetin tedbir almakta geciktiği yönündeki insafsız yorumlar yapıldığını belirten Erdoğan, ''Hükümet olarak, krizin sinyallerinin alınmaya başlandığı andan itibaren son derece dikkatli ve son derece ihtiyatlı bir yaklaşım içinde olduk'' dedi.
     Dünyayı izleyen, küresel gelişmeleri izleyen, ekonomiyi izleyen herkesin, krizin aynı zamanda fırsata da dönüştürülebileceğini çok iyi bileceğini bildiren Erdoğan, ''Bakın, son dönemde lehimize gelişen ve fırsat oluşturan önemli bir faktör, uluslararası enerji ve emtia fiyatlarında meydana gelen düşüştür'' ifadesini kullandı.
     IMF ile ilişkilerin iç ve dış kamuoyunda yakından izlenen önemli bir konu olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, IMF İle görüşmeleri, Türkiye'nin menfaatlerini en üst seviyede dikkate alan bir çerçevede sürdürdüklerini söyledi.
     TBMM Genel Kurulunda, 2009 yılı bütçesinin tümü üzerinde konuşan Erdoğan, en zor şartlarda bile Türkiye'nin güçlü ve yere sağlam basan dinamik bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Bütün dalgalanma ve krizde de millete yük getirmediklerini belirten Erdoğan, krizi öngörüp, tedbirleri aldıklarını ve süreci başarıyla yönettiklerini ifade etti.
     DTP'li milletvekillerinin laf atması üzerine, yeni açılan üniversitelerde fiziki imkanların da olacağını ifade eden Erdoğan, ''Rahatsızlığınız zaten buradan geliyor. Siz bunları yapacak durumda değilsiniz. Yapamazsınız da... Sadece ve sadece bu ülkede kimlik siyaseti yapmak suretiyle bu ülkenin hiçbir yerine ne okul ne de hastane kazandırabilirsiniz. Düşünebiliyor musunuz? Ben Hakkari'ye okullar, hastaneler açmak için geliyorum. Bir dönüp bakıyorum ki maalesef şehirde bir sessizlik var. Nedir o? Bütün vatandaş tehdit edilmiş, 'dışarıya çıkmayacaksınız' diye... Çıkanlar çıktı. Demokrasi bu mu, özgürlük bu mu, vatanı sevmek bu mu, soruyorum sizlere?'' dedi.
     Erdoğan, bir gerçeği daha söylemek zorunda olduğunu belirterek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin söylediklerini paylaştığını, farklı düşünmediğini vurguladı. Erdoğan, ''Biz millet kavramını, vatan kavramını bir yerlere yediremeyiz. Bu vatanı da kusura bakmayın böldürtmeyiz'' diye konuştu.
     İsim vermeden DTP'nin yaptığı toplantıları gündeme getiren Erdoğan, bu toplantılarda Türk Bayrağı yerine, farklı bayraklar getirilerek ülkeye ayrımcılık tohumlarını ekenlerin ''kendilerini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini'' ifade etti. Erdoğan, ''Devletimizi de bu noktada böldürtmeyiz. Bakın ben size bir şey söyleyeyim; Tehditlerle, mehditlerle bir yerlere varamazsınız. Yaptınız iş sadece budur. Tehdit etmek suretiyle oy topluyorsunuz. Vatandaşa bunu yapıyorsunuz. Yaptığınız iş budur. Demokrasilerin, özgürlüklerin, hak aramaların yolu oradan geçmiyor. Hak aramanın yolu tatlı dille konuşmaktan geçiyor, anlatmaktan geçiyor. Bunu yapın ki göreyim'' diye konuştu.
     DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ile milletvekilleri Sırrı Sakık ve Hasip Kaplan'ın tepki göstermesi üzerine kendilerini uyaran TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Lütfen...Siz de her şeyi söylediniz, Başbakan bunlara cevap veriyor. Üzerinize almayın siz'' dedi.
     Konuşmasını sürdüren Erdoğan, Meclis çatısı altında her şeyin konuşulması gereğine işaret ederek, ''Hakkari'de ben bir konuşma yaptım. Hakkari'deki konuşmamda benim 'ya sev, ya terk et'' diye bir ifadem yok'' dedi. DTP'li milletvekillerinin ayağa kalkarak ''ülkeyi, insanları siz bölüyorsunuz'' diye tepki göstermesi üzerine Erdoğan, ''Bunu yapan sizsiniz. Siz bu ülkede Nazizmi hortlattınız, nazizmi... Evet'' dedi.
     Hakkari'de yaptığı konuşmanın metnini okuyan Erdoğan'a, DTP'li milletvekilleri laf atarak tepki gösterdi. ''Lafımı dinle lafımı... Bakalım bunlara karşı mısın, değil misin? Bu çatı altında bunu görelim'' diyen Erdoğan, laf atan DTP'li milletvekillerine, ''Kim bu? Terör örgütü... Ama sen de onlar gibi düşünüyorsan...'' karşılığını verdi.


Bu haber 435 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,081 µs