En Sıcak Konular

5+1 VE ARAP ÜLKELERİNİN TEMSİLCİLERİ BİR ARAYA GELDİ

16 Aralık 2008 20:58 tsi
5+1 VE ARAP ÜLKELERİNİN TEMSİLCİLERİ BİR ARAYA GELDİ BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesiyle Almanya'dan oluşan 5+1 ve Arap ülkeleri, İran'ın nükleer planlarıyla ilgili olarak düzenli görüşmeler yapma konusunda anlaştı.

NEW YORK - BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesiyle Almanya'dan oluşan 5+1 ve Arap ülkeleri, İran'ın nükleer planlarıyla ilgili olarak düzenli görüşmeler yapma konusunda anlaştı.
     ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, daimi 5 üye; ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya'nın temsilcilerinin Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'ın diplomatlarıyla görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıya katılan herkesin İran'ın nükleer politikaları ve bölgesel hırslarından endişe duyduğunu dile getirdiğini belirtti.
     Katılımcıların, BM Güvenlik Konseyi, daimi üyelerle Almanya ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) İran'a karşı çabalarını desteklediğini de ifade eden Rice, İran konusunda danışmaların faydasına olan inanç temelinde görüşmelerin düzenli olarak devam etmesine karar verildiğini kaydetti.
     BM'nin New York'taki merkezinde yapılan toplantıya davet edilmeyen İran ise Washington'un, "İran'ın barışçı nükleer programı ve bölgedeki yapıcı rolüyle ilgili gerçekleri saptırdığını" bildirdi.
     BM'deki toplantıyı eleştiren İran'ın BM'deki temsilciliğinden yapılan açıklamada, bölgesel istikrara tehdidin İran değil, "ABD'nin bölgeye karışması ve bıktıran bölücü politikaları" olduğu savunuldu.

Bu haber 337 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,269 µs