En Sıcak Konular

ABD HÜKÜMET KOMİSYONU RAPORU

16 Aralık 2008 19:33 tsi
ABD HÜKÜMET KOMİSYONU RAPORU Amerikan hükümeti komisyonu, Irak'ın dini azınlıklar için dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olduğunu bildirdi.

WASHINGTON - Amerikan hükümeti komisyonu, Irak'ın dini azınlıklar için dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olduğunu bildirdi.
     Amerikan Kongresi ve Başkanı tarafından atanan ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonunun raporunda, Iraklı liderler Hristiyanlar ve diğer azınlıklara saldırıları hoş görmekle de suçlandı.
     10 üyeli komisyon, Irak hükümetinin dini özgürlüklerin ciddi şekilde ihlal edilmesine hoşgörülü olmasının neticesinde bu ülkenin "özellikle endişe ülkesi" olarak nitelendirilmesini tavsiye etti.
     Bir komisyon yetkilisi, teorik olarak böyle bir nitelendirmenin Irak'a ambargo uygulanmasının yolunu açabileceğini söyledi.
     Ancak Amerikan hükümetinin bu tavsiyeleri kabul etmesi halinde Irak hükümetinin bu yöndeki davranışlarını değiştirmek için diplomatik yolları kullanması ya da bazı kriterler koymasının muhtemel olduğu belirtiliyor.
     Komisyon ayrıca Amerikan hükümetinden, dini azınlık mensuplarının sığınma için BM kanalıyla değil, doğrudan ABD'ye başvurabilmesine izin vermesini ve Irak'a insan hakları özel temsilcisi atamasını istedi.
     Hükümet komisyonu, dini azınlıkların, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimle Bağdat hükümeti arasında, kuzey bölgelerinin kontrolüyle ilgili mücadelenin ortasında kaldığına da dikkati çekti.
     Irak'ın Musul kentinde düzenlenen saldırılar ve göz korkutmaları yüzünden, 1500 Hristiyan ekim ayında kentten kaçmak zorunda kalmıştı. Kentin Hristiyan başpiskoposu da kaçırılmış ve öldürülmüştü.
     ABD Dışişleri Bakanlığının son verilerine göre, 2003'te ABD önderliğindeki işgalden bu yana Irak'taki Hristiyan nüfusu yarıya düştü. Nüfusu 28 milyon civarında olan Irak'ta 700 bin dolayında Hristiyanın yaşadığı tahmin ediliyor.

Bu haber 331 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  11,996 µs