En Sıcak Konular

BABACAN'DAN BÜYÜKELÇİLERE MESAJLAR

16 Aralık 2008 20:07 tsi
BABACAN'DAN BÜYÜKELÇİLERE MESAJLAR Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, öğle yemeğinde bir araya geldiği AB büyükelçilerine Kıbrıs ve AB konularında mesajlar verdi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, öğle yemeğinde bir araya geldiği AB büyükelçilerine Kıbrıs ve AB konularında mesajlar verdi.
     Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Babacan, Kıbrıs meselesinin çözümü için bir takvim oluşturulması ve bunun ucu açık bir süreç olmaması gerektiğini söylerken, Ankara, Atina ve adadaki iki tarafın, yani konuyla ilgili herkesin kendini çözüme odaklamasının önemini vurguladı.
     Müzakere sürecinin sonunda anlaşılamayan noktalar olabileceğini ifade eden Babacan, BM Genel Sekreterinin bu boşlukları doldurmasına itiraz etmeyeceklerini belirtti.
     Babacan, AB konusunda da büyükelçilere, "Kelimelerle oynayarak, bizi statümüzü ha bire savunmak zorunda bırakmayın" mesajını verdi. Kaynaklar, Babacan'ın, örneğin "katılım kelimesini çıkarıp, öbür tarafa koyma" gibi hareketlerin sergilenmemesini istediğine işaret etti.
     AB Dönem Başkanı Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emie de, yemekte yaptığı konuşmada, adil, objektif ve tarafsız bir dönem başkanlığı yapmaya gayret ettiklerini ve bunu başardıklarını düşündüğünü söyledi.
     Büyükelçiler Babacan'a Ulusal Programı (UP) sorarken, Babacan da programın hazırlanış süreci hakkında bilgi verdi.
     AB'nin sonraki dönem başkanı Çek Cumhuriyetinin Büyükelçisi Eva Filipi de konuşmasında, Türkiye'nin AB kimliğini ve stratejik önemini vurguladı. Müzakere sürecindeki momentumun artmasını arzuladığını ifade eden Büyükelçi, teknik bakımdan açılmaya hazır olan fasılların açılması gerektiğini düşündüğünü, bu bakımdan Türkiye ile hemfikir olduğunu bildirdi.

Bu haber 328 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,860 µs