En Sıcak Konular

PIRVANOV: TÜRKİYE'NİN AB PERSPEKTİFİNİ DESTEKLİYORUZ

16 Aralık 2008 19:05 tsi
PIRVANOV: TÜRKİYE'NİN AB PERSPEKTİFİNİ DESTEKLİYORUZ Bulgaristan Cumhurbaşkanı Pırvanov, Türkiye'nin AB perspektifini desteklediklerini söyledi.

ANKARA - Bulgaristan Cumhurbaşkanı Pırvanov, Türkiye'nin AB perspektifini desteklediklerini söyledi.
     Pırvanov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, son 10 yıl içinde iki ülke arasında son derece faal ve dinamik bir siyasi diyalog bulunduğunu ve ilişkilerin, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana en dinamik dönemini yaşadığını söyledi.
     Konuk Cumhurbaşkanı, bu diyaloğun sonuçlarını son birkaç yılda gördüklerini, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolardan 5 milyar dolara yükseldiğini ve yükselmeye de devam ettiğini bildirdi.
     İki ülke arasında güvenin oluşturulmasına katkı sağlayan bir diğer etkenin de Bulgaristanlı Türklerin en çok Türkiye'yi tercih etmesi olduğunu ifade eden Pırvanov, Bulgaristan NATO üyeliğine adayken Türkiye'nin çok ciddi şekilde desteklediğini hatırlatarak, aynı şekilde Bulgaristan'ın da Türkiye'nin AB perspektifini desteklediğini söyledi.
     Pırvanov, Bulgaristan olarak AB genişlemesini desteklediklerini ve tüm komşularının AB üyesi olmasını istediklerini belirterek, "Tabii ki her bir ülke kaydettiği ilerleme ve başarılara göre değerlendirilecek" dedi.
     Gül ile ele aldıkları konular arasında enerji alanının da büyük önem taşıdığını kaydeden Pırvanov, sözlerine şöyle devam etti:
     "Enerji alanındaki işbirliğimizi ilişkilerimizde öncelik haline getirmemiz gerekiyor. 20 yıldan fazla süreden beri Bulgaristan Rus gazının Türkiye'ye taşınmasında güvenli bir partner olmuştur ve biz bu güvenin ileride devam edeceğini garanti ediyoruz.
     Günümüzde Bulgaristan çok farklı kaynaklardan doğal gaz temin etmeye başlıyor. Mesela doğal gaz nakli konusunda Azerbaycan ve Mısır ile sağlanan mutabakatlarımız var. Aynı zamanda ümit ediyorum ki Türkmenistan ile anlaşma yapacağız. Ve ümit ederim ki bu kapsamda Türkiye de bu doğal gazın Bulgaristan'a taşınması konusunda teminat verecektir ve bu konuda destek olacaktır. Yunanistan ve İtalya'ya giden boru hatlarını kullanarak Bulgaristan'ın da bu doğal gazın taşınmasında yardımcı olacağını düşünüyorum. Ve biz bekliyoruz ki, Bulgaristan'a yapılacak doğal gaz nakli, aynı şekilde Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye yapılan doğal gaz nakli gibi mütekabiliyet ilkesine dayanarak yapılacak."
     Pırvanov, Nabucco projesi konusunda da çalışmaya hazır olduklarını bir kez daha teyit ettiklerini belirterek, bu projenin Avrupa'nın enerji ihtiyacını temin edeceğini kaydetti.
     Gül'ü önümüzdeki yıl Nisan ayında Bulgaristan'da düzenlenecek enerji forumuna davet ettiklerini ve davetlerinin kabul edilmesinden çok mutlu olduklarını bildiren Pırvanov, kendisinin de gelecek yıl bahar aylarında Türkiye'de düzenlenecek Medeniyetler İttifakı zirvesine katılacağını söyledi.

Bu haber 420 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,740 µs