En Sıcak Konular

ASGARİ ÜCRETLİ 1 KİLO ET İÇİN 8,5 SAAT ÇALIŞIYOR

16 Aralık 2008 16:52 tsi
ASGARİ ÜCRETLİ 1 KİLO ET İÇİN 8,5 SAAT ÇALIŞIYOR Türk-İş tarafından yapılan araştırmaya göre, asgari ücretli bir kişinin, kilogram olarak, et için 8,5, zeytin için 5,5, peynir için 5, pirinç ve kuru fasulye için 4'er saat çalışması gerekiyor.

ANKARA  - Türk-İş tarafından yapılan araştırmaya göre, asgari ücretli bir kişinin, kilogram olarak, et için 8,5, zeytin için 5,5, peynir için 5, pirinç ve kuru fasulye için 4'er saat çalışması gerekiyor.
Türk-İş Araştırma Müdür Yardımcısı Enis Bağdadioğlu, yıllar itibariyle asgari ücretlilerin alım gücündeki değişimi belirlemek amacıyla bir araştırma yaptı.
Ekmek, et, süt, peynir, kuru fasulye, zeytin, ayçiçek yağı, margarin, şeker, pirinç, makarna gibi 11 temel gıda maddesinin değerlendirmeye alındığı araştırmada, asgari ücretli bir kişinin Ocak 2003 ve Kasım 2008'de bu gıda maddelerinden birer kilogram alabilmek için çalışması gereken süre hesaplandı.
Araştırmaya göre, söz konusu dönemde asgari ücretlinin çalışması gereken süre ekmek, et, kuru fasulye, zeytin, ayçiçek yağı, pirinç, makarna için arttı; süt, peynir, margarin, şeker için azaldı.
Asgari ücretlilerinin edinmek için çalışma sürelerinin en fazla arttığı gıda maddesi 83 dakika ile pirinç oldu. Ocak 2003'de 1 kilogram pirinç için 2 saat 32 dakika çalışan bir asgari ücretlinin, geçen ay 1 kilogram pirinç için çalışması gereken süre 3 saat 55 dakikaya çıktı.
Kuru fasulye için çalışılması gereken süre 73 dakika artarak 4 saat 14 dakikaya, et için çalışılması gereken süre 67 dakika artarak 8 saat 35 dakikaya, zeytin için çalışılması gereken süre 29 dakika artarak 5 saat 23 dakikaya ulaştı.

Bu haber 336 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,422 µs