En Sıcak Konular

DÜNYADA SEMAYA İLGİ GİDEREK ARTIYOR

16 Aralık 2008 16:43 tsi
DÜNYADA SEMAYA İLGİ GİDEREK ARTIYOR UNESCO tarafından dünyada korunması gereken kültürel miras listesine dahil edilen semayı öğrenmek isteyenlerin sayısı giderek artarken birçok ülkede sema ve mesnevi eğitiminin verildiği merkezler açılıyor.

KONYA - UNESCO tarafından dünyada korunması gereken kültürel miras listesine dahil edilen semayı öğrenmek isteyenlerin sayısı giderek artarken birçok ülkede sema ve mesnevi eğitiminin verildiği merkezler açılıyor.
Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı İkinci Başkanı Esin Çelebi Bayru, Konya'da düzenlenen Mevlana'nın 735. Vuslat Yıldönümü Anma etkinliklerinin devam ettiğini söyledi.
Etkinliklere her yıl daha fazla ilgi gösterildiğini ifade eden Bayru, bu durumun fikirleri ve felsefesi ile dünyadaki bütün insanları kucaklayan Mevlana'nın giderek daha çok tanınmasından kaynaklandığını bildirdi.
Etkinliklerde en büyük ilgiyi her yıl olduğu gibi semanın gördüğünü dile getiren Bayru, ''Yerli ve yabancı turistler sema programını izlemek ve manevi havayı solumak için Konya'ya geliyor. Bu ilgi dünyada da giderek artıyor. Birçok ülkede sema ve mesnevi öğrenmek isteyen çok sayıda kişi var. İsviçre, Hollanda, Almanya ve ABD'de yabancılar tarafından açılan merkezlerde sema ve mesnevi eğitimi veriliyor. ABD'de 3 merkez bulunuyor. Burada mevleviliğe ilgi duyan kişiler eğitim alıyor. Vakıf olarak bu merkezlere danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bizim desteklerimizle çalışmalar yürütülüyor. Meksika'da da yine vakıfın destekleyeceği bir merkez açılması gündemde''dedi.Bu haber 357 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,098 µs