En Sıcak Konular

CHENEY: ''GUANTANAMO'YU KAPATMAYIN''

16 Aralık 2008 08:55 tsi
CHENEY: ''GUANTANAMO'YU KAPATMAYIN'' ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD'nin Küba'daki askeri üssü Guantanamo'nun terörle mücadele sona ermeden kapatılmasının sorumluca bir hareket olmayacağını söyledi.

WASHINGTON - ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD'nin Küba'daki askeri üssü Guantanamo'nun terörle mücadele sona ermeden kapatılmasının sorumluca bir hareket olmayacağını söyledi.
     Cheney ABC News programına verdiği mülakatta, tutsakların su ile boğulma hissi yaratan "waterboarding" yöntemiyle sorgulanması uygulamasına da destek veren Cheney, 11 Eylül terör saldırılarının baş planlayıcısı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed'in, aralarında waterboarding yönteminin de bulunduğu çeşitli tekniklerle sorgulandığından haberdar olduğunu belirtti.
     "Sonradan yaptığı değerlendirmelerde sorgulama taktiklerinden bazılarının aşırıya kaçtığını düşünüp düşünmediği" sorusuna "hayır düşünmüyorum" diye yanıt veren Cheney, "terör zanlısı Muhammed'in waterboarding yöntemi ile sorgulanmasını uygun bulup bulmadığı" şeklindeki bir soruyu ise "uygun buluyorum" diye yanıtladı.
     "ABD'nin Guantanamo'yu ne zaman sorumlu bir şekilde kapatabileceği" sorusuna, "bu konunun terörle savaş sona erince geleceğini sanıyorum" şeklinde yanıtlayan Cheney, kimsenin bunun ne zaman olacağını bilemeyeceğini ifade etti. Cheney, "eski savaşlarda her zaman düşmanı ele geçirme ve ihtilaf sona erene kadar tutma hakkını kullandık. Aynı ilke, düşmanı yakalama ve elde tutma biçiminde burada da geçerli olmalıdır" dedi.
     ABD Başkanı George W. Bush ile diğer pek çok kişinin Guantanamo'yu kapatmayı arzu ettiğini, ancak öncelikle diğer sorunların ele alınması gerektiğini savunan Cheney, "bu sorunlar, 'Guantanamo'daki tutsakları ne yapacaksınız' konusunu da içeriyor ve şimdiye kadar hiç kimse bu sorunu çözemedi" diye konuştu.
     Cheney, mufazakar radyo sunucu Rush Limbaugh'ya verdiği mülakatta da "Guantanamo'nun çok iyi yöneltildiğini" ve ABD'de işbaşına gelecek Barack Obama yönetiminin burayı kapatmakta zorlanacağını ileri sürdü.

Bu haber 214 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,752 µs