En Sıcak Konular

DOLAR DEĞER KAYBETTİ, ALTIN FİYATLARI YÜKSELDİ

13 Aralık 2008 14:00 tsi
DOLAR DEĞER KAYBETTİ, ALTIN FİYATLARI YÜKSELDİ Uluslararası piyasalarda geçen hafta, ABD doları İngiliz Sterlini dışında, önemli para birimleri karşısında değer kaybederken, altın fiyatları arttı.

LONDRA/NEW YORK/TOKYO - Uluslararası piyasalarda geçen hafta, ABD doları İngiliz Sterlini dışında, önemli para birimleri karşısında değer kaybederken, altın fiyatları arttı.
     Tokyo Borsası'nda ABD Doları Japon yeni karşısında 0,42 yen değer kazanarak 93,19 yene çıktı. Cuma günü kapanışta ABD Doları Japon Yeni karşısında bir ara 88,16 yene düşerek 2 Ağustos 1995 tarihinden bu yana en düşük seviyesini gördü. Bu tarihte dolar 88,02 yen olmuştu. Daha sonra dolar 89,72 yenden işlem görmeye başladı.
     ABD Dolarının Japon Yeni karşısında son 13 yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden olarak ABD'de Senato'nun kurtarma planını reddetmesi gösterildi.
     İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası konumunda olan New York'da endeksler haftaya yükseliş eğilimi içersinde girdi. Endekslerin yükselmesinde, ABD'de 20 Ocakta görevine başlayacak olan Başkan Barack Obama'nın ekonomiyi eski sağlığına kavuşmasına yardım için altyapı harcamalarının artırılmasına yönelik planının yatırımcılar arasıda kabul görmesi gösterildi.
     Dow Jones Endeksi, 299,76 puan artarak 5 Kasım tarihinden bu yana en yüksek değer olan 8.934,18 puana, teknoloji endeksi Nasdaq 62,43 puan yükselerek 1.571,74 puana çıktı.
     Cuma günü açılışta endekslerde görülen büyük kayıpların ardından ABD yönetiminin otomativ şirketlerinin kurtarılması konusunda ısrarcı olacağı açıklaması ile yükseliş trendi içinde haftayı kapattı. Dow Jones Endeksi açılışta 200 puan değer kaybetmesi ardından haftayı 54,59 puan yükselerek 8.629,68 puana, Nesdaq Endeksi 32,84 puan artarak 1.540,72 puana çıktı.
     Tokyo Borsasında, Nikkei Endeksi haftaya yükseliş eğilimi içersinde 8.329,05 puandan girdi. Borsanın pazartesi günü yükselmesinde ABD hükümetinin otomotiv sektörünü kurtarmaya yönelik girişimleri etkili oldu.
     Borsaların düşmesinde ABD'de otomotiv şirketlerinin kurtarılması amacıyla hazırlanan 14 milyar dolarlık paketin Senato tarafından reddedilmesi büyük rol oynadı.
     Uluslararası ham petrol fiyatlarındaki haftayı düşüş trendi içinde kapattı. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi konumunda olan ABD'de yaşanılan küresel finansal kriz nedeniyle tüketimin azalması petrol fiyatlarının gerilemesine neden oldu.

Bu haber 453 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,243 µs