En Sıcak Konular

''DEMİRHAN SENDROMU'' TIP DÜNYASINDA TARTIŞILIYOR

13 Aralık 2008 10:39 tsi
''DEMİRHAN SENDROMU'' TIP DÜNYASINDA TARTIŞILIYOR Adana'da, tepeden tırnağa kadar kadar vücudunun birçok noktası doğuştan özürlü olan kız çocuğunun yıllardır süren genetik araştırmasında yeni bir sendrom tanımlandı.

ADANA - Adana'da, tepeden tırnağa kadar kadar vücudunun birçok noktası doğuştan özürlü olan kız çocuğunun yıllardır süren genetik araştırmasında yeni bir sendrom tanımlandı.
     Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Demirhan'ın kendi adıyla tanımladığı sendrom, ''The American Journal of Case Peport'' dergisinde yayınlandı.
     Adana'da, 4 çocuklu bir ailenin üçüncü olarak dünyaya gelen ve bugün 14 yaşında olmasına rağmen son 3 yıldır tedavisi konusunda girişimlerde bulunulan kız çocuğunun vücudunun birçok noktası doğuştan özürlü.
     Zihinsel engeli bulunan, boyu ''cücelik'' olarak tanımlanabilecek kadar yaşıtlarına göre normalin çok altında (93 santim), ağırlığı ise 24,5 kilogram olan çocukta, ilk bakışta en fazla dikkati bacakları çekiyor.
     Çocuğun bacakları diz kapağından itibaren yana doğru ters dönmüş durumda. Her iki ayağında da 5'er parmak var ancak ayakları tamamen ters olarak yere basıyor. Bu nedenle çocuk, ayakta dururken diz kapakları ile ters dönmüş ayaklarının üzerine basıyor, bu da ona acı verdiğinden birinden destek almadan yürüyemiyor.
     Çocuğun yüzünde de anomaliler bulunuyor. Düz ve basık bir burun, çok ince üst dudak, yerleşimleri bozuk dişler ve yarık damağa sahip çocuğun bazı kalıcı dişleri de bulunmuyor. Çocuk gülümsediğinde alt kesici dişleri normalinden daha fazla görünüyor. Göğüslerinde gelişme geriliği gözlenen çocuğun kalp ve solunum sistemi ise normal bulundu.
     ''Tepeden tırnağa özürlü'' çocuğun annesi normal bir gebelik süreci geçirmiş. Anne, gebeliği sürecinde herhangi bir enfeksiyon hastalığı geçirmemiş, X ışınına maruz kalmamış. Ayrıca, annenin alkol, uyuşturucu ve sigara kullanma alışkanlıkları da bulunmuyor. Bebek, gebeliğin 27. haftasında 1,5 kilogram ağırlıkla dünyaya gelmişti.
     Hastanın ebeveynleri arasında akrabalık olmadığı gibi anne ve babanın soy ağacında yapılan araştırmada ailesel geçişli hastalık da bulunmuyor.
     Bulduğu sendrom kendi adıyla anılan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Demirhan, hastadaki bulguların bugüne kadar tanımlanmış hiçbir sendromla benzerlik bile göstermediğini bildirdi.
     Prof. Dr. Demirhan, ''sonuç olarak, bugüne kadar tanımlanan sendromlar ile uyum göstermeyen bu durumun, genetik bozulmadan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Bu konudaki araştırmalarımız ise sürüyor'' dedi.

Bu haber 428 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,939 µs