En Sıcak Konular

ŞİMŞEK: ''TÜRKİYE KRİZDEN DAYANIKLI ŞEKİLDE ÇIKACAK''

13 Aralık 2008 09:34 tsi
ŞİMŞEK: ''TÜRKİYE KRİZDEN DAYANIKLI ŞEKİLDE ÇIKACAK'' Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin temelinin sağlam olduğunu, krizden dayanıklı bir şekilde çıkacağını söyledi.

HAMBURG - Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin temelinin sağlam olduğunu, krizden dayanıklı bir şekilde çıkacağını söyledi.
     ''Hamburger Kaufleute'' adlı derneğin davetlisi olarak Hamburg kentine gelen Bakan Şimşek, ''Das Reinbeker Schloss'' adlı otelde düzenlenen toplantıda ''Global Finans Krizi ve Etkileri'' konulu bir konferans verdi.
     Şimşek konuşmasında, dünyada ciddi anlamda bir ekonomik kriz yaşandığını ve dünyayla ekonomik yönden entegre olan Türkiye'nin de bu krizden etkilendiğini belirterek, ''ancak Türkiye'nin temeli sağlam, krizden dayanıklı bir şekilde çıkacak. Ne zaman krizi atlatacağı konusunda kesin bir tarih veremem. Evet, Türkiye krizden etkileniyor, ancak Türkiye'nin geleceği çok parlak'' dedi.
     Dünyada yaşanan krizi bulaşıcı bir hastalığa benzeten Bakan Şimşek, ''bunun tüm dünyaya yansıması söz konusu. Türkiye gibi dünyayla entegre olmuş bir ülkenin bundan etkilenmemesi mümkün değil. Türkiye'de 2000 yılından bu yana gerçekleştirilen reformlar bu krize karşı dayanıklılığı artırdı. Türkiye'de diğer ülkelere oranla kırılganlık daha düşük düzeyde'' diye konuştu.
     Dünyanın şu an içinde bulunduğu durumu ''modern finans tarihinin en büyük küresel krizi'' olarak gördüğünü ifade eden Şimşek, ''İkinci Dünya Savaşı sonrasında görülen vahim bir tablo. Ekonomik kriz önce kendisini konut piyasasında, daha sonra da banka sektöründe gösterdi. Banka iflasları piyasada ciddi anlamda bir korku getirdi. Şu anda piyasalarda bu korku mevcut. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere gelişmiş ülkelerde ciddi anlamda resesyon var'' dedi.

Bu haber 461 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,782 µs