En Sıcak Konular

81 TIBBİ ÜRÜN GERİ ÖDEME LİSTESİNDEN ÇIKARILDI

6 Aralık 2008 11:40 tsi
81 TIBBİ ÜRÜN GERİ ÖDEME LİSTESİNDEN ÇIKARILDI Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan değişiklikle 81 kalem tıbbi ürün, geri ödeme listesinden çıkarıldı.

ANKARA - Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan değişiklikle 81 kalem tıbbi ürün, geri ödeme listesinden çıkarıldı.
     Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Fiyatlandırma Daire Başkanlığının yayımladığı genelgede, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Beşeri İlaçların Fiyatlandırılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı gereği oluşturulan, 4-5. dönem çalışmalarını tamamlayan Ödeme Komisyonu'nun, SUT ve eklerinde değişiklik ve düzenlemeler yapılmasına karar verdiği bildirildi.
     Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar arasında daha çok bebeklerde deri lezyonlarında kullanılan krem ve pomatlar, öksürük şurupları, gargara ve damlalar, mantar hastalığında kullanılan kremler ve şeker hastalarının kullandığı tatlandırıcıların yer aldığını söyledi.
     ''Bir gecede çıkan tebliğ ve genelgelerle uğraşmaktan yorulduklarını'' ifade eden Saydan, ''Türkiye'de diyabet hastalarının oranının yüksek olduğu düşünüldüğünde, birçok hasta 3 ay sonra kullanmak zorunda olduğu tatlandırıcılarını para ödeyerek temin edebilecek'' dedi.
     Bu tür durumlarda eczacılarla hastaların karşı karşıya bırakıldığını savunan Saydan, ''Ülkemiz zaten bir ekonomik krizin ortasındayken, bir gecede çıkarılan genelgelerle vatandaşın ilaca ulaşması engelleniyor'' değerlendirmesinde bulundu.
     Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç ise listeden çıkarılan ilaçlarla ilgili bir süre önce ''ara ürün'' kararı alındığını, bunların artık ilaç fiyat listesinde yer almadığını belirtti.
     Geri ödeme kapsamında ara ürünlerin de bulunabileceğini ancak buna Sosyal Güvenlik Kurumunun karar verdiğini kaydeden Tokaç, geri ödeme listesinden çıkarılan ürünlerin fiyatlarının düşük olduğunu söyledi.


Bu haber 436 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,847 µs