En Sıcak Konular

PROF.DR. OVALA: ''BEBEKLERİN DÖRTTE BİRİ ENFEKSİYONDAN ÖLDÜ''

5 Ağustos 2008 22:57 tsi
PROF.DR. OVALA: ''BEBEKLERİN DÖRTTE BİRİ ENFEKSİYONDAN ÖLDÜ'' Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki bebek ölümlerini inceleyen heyette görevli Prof. Dr. Fahri Ovalı, ''Yapılan tüm incelemeler sonucunda, bebeklerde farklı cinslerde ve farklı tiplerde mikropların üremiş olduğu tespit

ANKARA - Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki bebek ölümlerini inceleyen heyette görevli Prof. Dr. Fahri Ovalı, ''Yapılan tüm incelemeler sonucunda, bebeklerde farklı cinslerde ve farklı tiplerde mikropların üremiş olduğu tespit edildi. Temmuz'da bebeklerin yaklaşık dörtte birinin enfeksiyon nedeniyle öldüğü görüldü'' dedi.
     Sağlık Bakanlığınca oluşturulan inceleme heyeti, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan bebek ölümleriyle ilgili basın toplandısı düzenledi.
     ''Yüksek riskli hasta sayısındaki artış ve buna bağlı olarak personel sayısındaki göreceli olarak azalmanın, bu duruma yol açmış olabileceğini düşünmekteyiz'' diyen Ovalı, tüm yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde enfeksiyon riskinin olduğunu söyledi.
     Ovalı, hastanede görülen enfeksiyonların ''farklı tiplerde ve farklı cinslerde'' olduğu için hastane enfeksiyonunun söz konusu olmadığını düşündüklerini bildirdi.
     Hastane enfeksiyonu tanısı konulabilmesi için bebeklerin birbirlerinden enfeksiyon kapmış ve tüm enfeksiyonların aynı olması gerektiğini anlatan Ovalı, ''Halbuki biz, farklı cinslerde farklı mikroorganizmalar tespit ettik'' diye konuştu.
     Ovalı, hastaneye son zamanlarda yeni bebek kabul edilmediği için hasta sayısında azalma olduğunu belirterek, ''Şu anda ünitede 78 bebek yatmaktadır ve bunlardan 14'ünde enfeksiyon tespit edilmiş olup, tedavileri devam etmektedir. Hastanede son 15 günde yaklaşık 28-30 bebek yaşamını yitirdi'' şeklinde konuştu.
     İnceleme heyeti üyesi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova da incelemeler sonucunda ''Ocak ve Temmuz aylarında hastanedeki enfeksiyon oranlarında bir artışın söz konusu olduğunun'' belirlendiğini ifade etti.

Bu haber 652 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,958 µs