En Sıcak Konular

KERKÜK KONUSUNDA ANLAŞMA YOK

3 Ağustos 2008 22:19 tsi
KERKÜK KONUSUNDA ANLAŞMA YOK Iraklı liderler, ABD'nin yoğun baskısına rağmen parlamentonun geçen ay kabul ettiği yeni seçim yasasının en sorunlu maddesi Kerkük'ün statüsüyle ilgili farklılıkları çözmede başarısız oldu.

BAĞDAT - Iraklı liderler, ABD'nin yoğun baskısına rağmen parlamentonun geçen ay kabul ettiği yeni seçim yasasının en sorunlu maddesi Kerkük'ün statüsüyle ilgili farklılıkları çözmede başarısız oldu.
     Iraklı liderler, Parlamento Başkanı Mahmud El Meşhedani'nin, yeni seçim yasası yüzünden Kerkük'te yapılan gösteriler ve şiddet olaylarını görüşmek üzere parlamentoda özel oturum yapılması çağrısında bulunmasının ardından bir araya geldiler, ancak Kerkük'teki tarafları memnun edecek bir formül üzerinde anlaşmaya varamadılar.
     Parlamentodaki siyasi grupların liderlerinin gerginliğin had safhada olduğu Kerkük konusunda Kürtler, Araplar ve Türkmenleri memnun edecek bir formül üzerinde anlaşamamaları nedeniyle de özel oturum yapılamadı.
     Kerkük'ün geleneksel başkentleri olduğunu iddia eden Kürtler, kentin kendi özerk bölgelerine katılması için ısrar ederken, Arap ve Türkmenler ise kentin merkezi hükümetin kontrolü altına olmasını istiyor.
     Kerkük vilayet meclisinde çoğunluğu Kürtler oluşturuyor. Araplarla, Türkmenler yeni seçimlerde meclise her toplum kesiminin temsil edilmesine imkan sağlayacak bir kota sisteminin uygulanmasını istiyor. Kürtler ise bu isteği reddediyor.


Bu haber 457 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,736 µs