En Sıcak Konular

BİR YASAMA YILI BÖYLE GEÇTİ

3 Ağustos 2008 10:14 tsi
BİR YASAMA YILI BÖYLE GEÇTİ Meclis, yoğun geçen bir yasama yılını geride bıraktı. 23. Dönem 2. yasama yılında 116 tasarı ve teklifi yasalaştıran Meclis, önemli siyasi tartışmaların da merkezi oldu.

ResimANKARA - Meclis, yoğun geçen bir yasama yılını geride bıraktı. 23. Dönem 2. yasama yılında 116 tasarı ve teklifi yasalaştıran Meclis, önemli siyasi tartışmaların da merkezi oldu.
23. Dönem 1. Yasama Yılında, Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlık Divanı ve Komisyon başkan ve üyelerini belirledikten sonra tatile giren Meclis, ikinci yasama yılında yoğun bir tempoyla çalıştı.
Bu yasama yılında Meclise 397 tasarı sevk edildi, milletvekilleri tarafından 313 teklif verildi. Gelen tasarı ve teklilerden 116'sı yasalaştırılırken, komisyonlarda bekleyen çok sayıda tasarı ve teklif ise gelecek yasama yılında yasalaştırılmayı bekliyor.
Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Anayasa değişikliği, Mecliste yoğun tartışmalara yol açtı. Gerçekleştirilen önemli düzenlemeler arasında; Vakıflar Yasası, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasında yapılan değişiklik, TCK'nın 301. maddesinde yapılan değişiklik bulunuyor.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çıkarılan yasalardan birini yeniden görüşülmek üzere geri gönderdi. TBMM, bu dönemde 27 karar aldı.
TBMM Genel Kurulu, 138 birleşim 554 oturumda 810 saat 20 dakika çalıştı. Bu çalışmalarda 39 bin 139 sayfa tutanak tutuldu.
TBMM, yine ziyaretçi akınına uğradı. Bu yasama yılında Meclise gelen ziyaretçi sayısı ise 770 bin 424 oldu.
TBMM, Anayasa ve İçtüzük gereği yeni yasama yılına Ramazan Bayramının ikinci gününe denk gelen 1 Ekim Çarşamba günü girecek.Bu haber 490 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,707 µs